Gystad, Thor

Gystad, Thor (1919-2007)

Parti:
Arbeiderpartiet
Sist innvalgt som representant for
Akershus 1977-1981
Ansiennitet:
12 år, 0 dager

Gå til bildegalleri

Gystad, Thor har avgått ved døden.

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 03.08.1919 i Ullensaker, Akershus
  • Død 15.06.2007
  • Sønn av overkonduktør ved NSB Hans M. Gystad (1889-1959) og hjemmeværende Thora Elstad (1885-1967)

Stortingsperioder

  • Representant nr 5 for Akershus, 1969 - 1973, A.
  • Representant nr 3 for Akershus, 1973 - 1977, A.
  • Representant nr 3 for Akershus, 1977 - 1981, A.

Medlemskap i presidentskapet

  • 1977-81

    Midlertidig visepresident, Odelstinget, 10.12.1979 - 18.12.1979

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1969-73

    Medlem, Valgkomiteen, 08.10.1969 - 30.09.1973
    Medlem, Finanskomiteen, 14.10.1969 - 30.09.1973

    1973-77

    Medlem, Valgkomiteen, 09.10.1973 - 30.09.1977
    Medlem, Samferdselskomiteen, 18.10.1973 - 30.09.1977

    1977-81

    Medlem, Valgkomiteen, 11.10.1977 - 30.09.1981
    Medlem, Samferdselskomiteen, 18.10.1977 - 30.09.1981

Medlemskap i spesialkomiteer, interne styrer og utvalg m.m.

  • 1973-77

    Medlem, Protokollkomiteen av 1975, 24.10.1975 - 13.01.1976

Medlemskap i delegasjoner

  • 1973-77

    Vararepresentant, FNs generalforsamling, 1973 -

    1977-81

    Medlem, Stortingets delegasjon til NATOs parlamentariske forsamling, 1978 -
    Medlem, Stortingets delegasjon til NATOs parlamentariske forsamling, 1981 -

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Middelskoleeksamen 1936
  • Jernbaneskolen og diverse kurs 1939

Yrke

  • Telegrafist NSB, Oslo distrikt 1939-1949
  • Jernbaneekspeditør 1949-1955
  • Jernbanefullmektig 1955-1964
  • Jernbanefullmektig I 1964-1969 (permisjon i tiden som stortingsrepresentant, 1969-81)

Medaljer og utmerkelser m.m.

  • Deltakermedaljen 1945

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Ullensaker kommunestyre 1951-1955, ordfører 1959-1963, 1963-1967, 1967-1969, medlem 1969-1971, 1979-1983
  • Medlem Ullensaker formannskap 1955-1959

Fylkespolitisk aktivitet

  • Medlem fylkesting, Akershus 1959-1963, fylkesordfører 1963-1967, 1967-1969
  • Medlem fylkesutvalg, Akershus 1962-1963

Offentlige verv

  • Medlem Østlandskomiteen 1962-1969
  • Nestformann Samarbeidskomiteen for Oslo og Akershus 1964-1969
  • Medlem Styret for Norges Kommunalbank 1967-1977, nestleder 1978-1986, medlem 1987-1994
  • Formann Utvalget til å utrede spørsmål om behandling av visse boligadministrative saker på fylkesplanet 1967-1968
  • Nestformann Regionplanrådet for Oslo og Akershus 1968-1969
  • Formann Bilavgiftsutvalget av 1972 1972-1975
  • Medlem Styret for Stor-Oslo lokaltrafikk A/S 1974-1977
  • Varamedlem Styret for garantifondene for lån i Norges kommunalbank 1974-1978
  • Leder Personbilutvalget 1981-1984

Tillitsverv i partier

  • Tiltredende medlem Styret i Akershus Arbeiderparti 1964-1969
  • Varamann Det norske Arbeiderpartis sentralstyre 1967-1969
  • Formann DNAs pendlerutvalg 1969-1971
  • Medlem DNAs samferdselsutvalg 1973-1975
  • Formann Jessheim arbeiderlag (i flere år)

Andre administrative verv

  • Forretningsfører og kinosjef Jessheim Vels kino 1949-1959
  • Medlem Styret for Ullensaker sparebank 1962-1969