Knutzen, Thea

Knutzen, Thea (1930-)

Parti:
Høyre
Sist innvalgt som representant
for Nordland 1989-1993
Ansiennitet:
11 år, 291 dager

Gå til bildegalleri

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 04.07.1930 i Harstad, Troms
  • Datter av høyesterettsadvokat, senere sorenskriver Alf Haaland (1893-1979) og husmor Anna Aas (1898-1961)

Stortingsperioder

  • Vararepresentant nr 1 for Nordland, 1981 - 1985, H.
  • Representant nr 6 for Nordland, 1985 - 1989, H.
  • Representant nr 7 for Nordland, 1989 - 1993, H.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1985-89

    Medlem, Forbruker- og administrasjonskomiteen, 21.10.1987 - 30.09.1989
    Medlem, Den forberedende fullmaktskomité, 19.06.1989 - 29.09.1989
    Varamedlem, Valgkomiteen, 09.10.1985 - 30.09.1989
    Medlem, Kirke- og undervisningskomiteen, 23.10.1985 - 21.10.1987

    1989-93

    Varamedlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 23.10.1989 - 15.11.1990
    Medlem, Den forberedende fullmaktskomité, 17.06.1993 - 30.09.1993
    Medlem, Fullmaktskomiteen, 01.10.1989 - 30.09.1993
    Sekretær, Sosialkomiteen, 23.10.1989 - 30.09.1993

Medlemskap i delegasjoner

  • 1985-89

    Medlem, Stortingets delegasjon til Nordisk Råd, 08.11.1985 - 30.09.1989

    1989-93

    Medlem, Stortingets delegasjon til Nordisk Råd, 07.11.1989 - 30.09.1993

Medlemskap i gruppestyrer

  • 1989-93

    Medlem gruppestyret, Høyre, 16.10.1989 - 30.09.1993

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Examen artium, Harstad kommunale høyere almenskole (reallinjen) 1949
  • Oslo Handelsgymnas, sekretærlinje 1950
  • Bokhandlerskole 1953
  • Ex.phil., UiT 1981

Lærlingepraksis

  • Harstad Bokhandel og Ragnhilds Bokhandel, Sortland 1950-1952

Yrke

  • Praksis som bokhandlermedhjelper, Harstad Bokhandel 1953-1959
  • Sekretær advokatforretning (på deltid) 1959-1982
  • Sekretær advokatforretning (periodevis) 1982-1991

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Sortland kommunestyre 1967-1971, 1971-1975, 1975-1979
  • Medlem Sortland formannskap 1979-1983

Offentlige verv

  • Medlem Styret for Sortland Folkeboksamling 1955-1959, formann 1959-1979
  • Medlem Skolestyret, Sortland 1967-1975, nestformann 1975-1979
  • Medlem Kulturstyret, Sortland 1973-1976
  • Medlem Utvalget til å utrede regionteater for Nordland fylke 1974
  • Varamedlem Helse- og sosialstyret, Nordland 1975-1979
  • Nestformann Styret i Norsk rikskringkasting 1975-1981, medlem 1981-1982
  • Medlem Den nasjonale forskningsetiske komite for medisin 1990-1996

Tillitsverv i partier

  • Politisk viseformann Sortland Høyre 1967-1968, kasserer 1969-1973, formann 1974-1975
  • Medlem Styret for Sortland Høyre 1968-1969

Tillitsverv i organisasjoner

  • Medlem Styret i Sortland Røde Kors 1958, 1970-1971
  • Nestformann Sortland Røde Kors 1959-1968, kasserer 1973-1982, leder 2001-2003

Andre administrative verv

  • Medlem Forstanderskapet ved Sortland Sparebank 1969-1978
  • Medlem Styret for Vesterålen Industrier A/S 1979-1983