Støttemeny
Hovedmeny
Søk
Lokalmeny
Hovedinnhold
Bunntekst
Hold Ctrl-tasten nede (Cmd-tasten på Mac).
Trykk på + for å forstørre eller – for å forminske.
Skriv ut siden Skriv ut    Meld feil Meld feil      

Koritzinsky, Theo ( 1941- )

Sosialistisk Venstreparti
Sist innvalgt som representant for Oslo 1989-1993
Ansiennitet: 8 år, 0 dager

Biografi

Personalia

Født 02.11.1941 i Trondheim, Sør-Trøndelag
Sønn av overlege Epharaim Wolf Koritzinsky (1883-1942) og husmor Elisabeth Müller (1901-1982)

Stortingsperioder

Representant nr 8 for Oslo, 1985 - 1989, SV.
Representant nr 6 for Oslo, 1989 - 1993, SV.

Medlemskap i stortingskomiteer

1985-89

Medlem, Utenriks- og konstitusjonskomiteen, 23.10.1985 - 30.09.1989
Medlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 23.10.1985 - 30.09.1989

1989-93

Varamedlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 23.10.1989 - 30.09.1993
Leder, Kirke- og undervisningskomiteen, 23.10.1989 - 30.09.1993
Varamedlem, Valgkomiteen, 10.10.1989 - 30.09.1993

Medlemskap i delegasjoner

1985-89

Delegat, FNs generalforsamling, 01.01.1986 -
Medlem, Stortingets delegasjon til Nordisk Råd, 28.10.1987 - 30.09.1989
Varamedlem, Stortingets gruppe av Den Interparlamentariske Union (IPU), 01.10.1985 - 30.09.1989
Varamedlem, Stortingets delegasjon til Nordisk Råd, 08.11.1985 - 28.10.1987

1989-93

Delegat, KSSE (parlamentarikerdelegasjonen til konferansen for sikkerhet og samarbeid i Europa), 01.01.1992 -
Medlem, Stortingets delegasjon til Europarådets parlamentariske forsamling, 07.11.1989 - 30.09.1993

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Smestad folkeskole 1948-1955
  • Ullern gymnas 1955-1957
  • Vestheim gymnas 1957-1958
  • Milwaukie high school, Oregon 1958-1959
  • Examen artium, Oslo Katedralskole (latinlinjen) 1959-1961
  • Magister i statsvitenskap, med støttefag historie og sosiologi, UiO 1962-1968

Yrke

  • Lærer og fritidsleder i ungdomsfengsel (som sivilarbeider) 1962-1963
  • Programsekretær i NRK, diverse vikariater og frilansoppdrag 1967-1970
  • Universitetslektor i statsvitenskap, UiO 1969-1973
  • Universitetslektor i sosiologi 1973-1975
  • Lektor, senere førsteamanuensis ved Sagene lærerhøgskole 1975-1983
  • Førsteamanuensis ved Høgskolen i Oslo 1993-2010

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Varamedlem Oslo formannskap 1971-1975

Offentlige verv

  • Medlem Bygningsrådet, Oslo 1971-1975
  • Medlem Styret for Institutt for sosiologi ved Universitetet i Oslo 1974-1975
  • Medlem Styret for den norske nasjonalkommisjonen for UNESCO 1977-1981
  • Medlem Høgskolerådet, Sagene lærerhøgskole 1980-1983
  • Medlem Kommunedelsforvaltningsutvalget 1982-1984
  • Varamedlem Utvalget for Menneskerettigheter 1990-1992
  • Varamedlem Norsk kulturråd 1993-2004, medlem fra 2005
  • Leder Styret for Oslo kinomotografer 1993-1996
  • Medlem Utvalg for å gjennomgå likestillingsapparatet 1994-1995
  • Medlem Avdelingsstyret, Avdeling for lærerutdanning, Høgskolen i Oslo 1994-1997
  • Leder Rådet for Ivar Aasen året 1996 1995-1996
  • Meddommer Byretten, Oslo 1996-2000
  • Leder Styringsgruppa for kultur og næring (Kulturrådet/SND) 1997-2000
  • Nestleder Norsk kulturråds utrednings- og forskningsutvalg 1997-2001, medlem fra 2005
  • Medlem Lærerutdanningas Internasjonale senter (LINS) ved Høgskolen i Oslo 1998-2007
  • Leder Driftsstyret for Oslo Katedralskole fra 1999
  • Varamedlem Bydelsutvalget, Nordstrand 2003-2007
  • Medlem Norsk kulturråds arbeidsutvalg fra 2005
  • Medlem Stortingets kontrollutvalg for etterretnings-, overvåkings- og sikkerhetstjeneste (EOS-utvalget) fra 2007

Tillitsverv i partier

  • Formann Sosialistisk Folkepartis ungdomsorganisasjon (SUF) 1965-1966
  • Varamedlem Sosialistisk Folkepartis sentralstyre 1966-1967, medlem 1967-1968
  • Formann Oslo SF 1970-1971
  • Leder Grorud SV 1978-1980
  • Leder SV 1983-1987

Tillitsverv i organisasjoner

  • Medlem Styret i Sør-Afrikakomiteen 1962-1963
  • Medlem Styret for Det Norske Studentersamfunn 1962-1963
  • Medlem Arbeidsutvalget i Kampen mot atomvåpen 1962-1964
  • Formann Styret i Alunsjø borettslag 1976-1978
  • Leder Samfunnsseksjonen i Norsk lærerhøgskolelag 1980-1983
  • Medlem Fondsstyret i Norsk Faglitterære Forfatterforening 1981-1983
  • Medlem Rådet for Syklistenes landsforening 1986-1990
  • Leder Norsk musikkråd 1995-2003
  • Medlem Styret for Voksenopplæringsforbundet 2002-2004

Andre administrative verv

  • Medlem Rådet for Center for afrikansk kultur (CAK) fra 1988
  • Medlem Styret i Oslo Jazzfestival 1993-1999

Litteratur

Pax-leksikon
Familieboka
En rekke tidsskriftsartikler og bidrag i antologier
Koritzinsky, Theo (red.): Pax
Koritzinsky, Theo: Ditt valg. Politisk ABC for unge velgere, Oslo 1969
Koritzinsky, Theo: "Partienes utenrikspolitiske profil og beslutningsprosess", i Internasjonal politikk, nr. 6 1969
Koritzinsky, Theo: Velgere, partier og utenrikspolitikk, Oslo 1970
Koritzinsky, Theo (red.): Samfunnsfag og påvirkning, Oslo
Koritzinsky, Theo: Menneske og miljø. Samfunnskunnskap 7. klasse, Gyldendal Oslo 1974
Koritzinsky, Theo: Verden og vi. Samfunnskunnskap 9. klasse, Gyldendal Oslo 1976
Koritzinsky, Theo: Samfunnsliv. Samfunnskunnskap for videregående skole, Gyldendal Oslo
Koritzinsky, Theo: Samfunnsliv og politikk. Samfunnskunnskap for videregående skole, Gyldendal Oslo 1980
Koritzinsky, Theo: Arbeidsliv. Yrkesorientering for videregående skole, Gyldendal Oslo 1983
Hartmann, Nils, Sissel Volan og Theo Koritzinsky: Visit Jamaica, FN-sambandet/Unicef-komiteen 1984
Koritzinsky, Theo: "Den funksjonshemmete skolen", i Frønes og Hanisch (red.): Uten reformer stopper Norge, Pax Oslo 1984
Koritzinsky, Theo: "Pekestokkens pedagogikk", i I. Johansen (red.): Skolen i krise?, Gyldendal Oslo 1988
Koritzinsky, Theo: "Skolen ut av Norge?", i Kari Sannerholt Melbostad et al. (red.): Med viten og vilje mot et lærerikt samfunn?, Oslo 1991
Wirak, Anders, Sissel Volan og Theo Koritzinsky: NORAD og utdanning i Gaza og Vestbredden, NORAD Oslo 1995
Koritzinsky, Theo: "Som det stiger frem". Faktahefte om Norge, Statens skolefilmutvalg/Norsk filminstitutt 1996
Koritzinsky, Theo: Tema- og prosjektarbeid i grunnskolen - teori og praksis, Ad Notam/Gyldendal Oslo 1997
Koritzinsky, Theo: Pedagogikk og politikk i L97. Læreplanens innhold og beslutningsprosessene, Universitetsforlaget Oslo 2000
Koritzinsky, Theo: Samfunnskunnskap - Fagdidaktisk innføring, Universitetsforlaget Oslo
 

Stortinget
0026 Oslo
Sentralbord 23 31 30 50

Stortingets
informasjonstjeneste
Telefon 23 31 33 33

 

Ansvarlig redaktør: Eli Pauline Fiskvik
Nettredaktør: Lars Henie Barstad
Om stortinget.no  Åpne data på Stortinget