Lund, Thor

Lund, Thor (1921-1999)

Parti:
Arbeiderpartiet
Sist innvalgt som representant for
Aust-Agder 1977-1981
Ansiennitet:
12 år, 7 dager

Gå til bildegalleri

Lund, Thor har avgått ved døden.

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 27.05.1921 i Aker, Akershus
  • Død 16.06.1999
  • Sønn av sjåfør Ludvig Lund (1891-1989) og husmor Marie Kristiansen (1895-1952)

Stortingsperioder

  • Vararepresentant nr 1 for Aust-Agder, 1965 - 1969, A.
  • Representant nr 2 for Aust-Agder, 1969 - 1973, A.
  • Representant nr 4 for Aust-Agder, 1973 - 1977, A.
  • Representant nr 4 for Aust-Agder, 1977 - 1981, A.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1969-73

    Medlem, Protokollkomiteen, 14.10.1969 - 30.03.1971
    Medlem, Sosialkomiteen, 30.03.1971 - 30.09.1973
    Varamedlem, Den forberedende fullmaktskomité, 06.06.1973 - 30.09.1973

    1973-77

    Medlem, Sosialkomiteen, 18.10.1973 - 30.09.1977

    1977-81

    Medlem, Sosialkomiteen, 18.10.1977 - 30.09.1981
    Medlem, Valgkomiteen, 15.10.1980 - 30.09.1981

Medlemskap i delegasjoner

  • 1973-77

    Medlem, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 1973 - 1973

    1977-81

    Vararepresentant, FNs generalforsamling, 1977 -
    Medlem, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 1978 - 1978

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Oslo elementærtekniske skole 1939-1941

Yrke

  • Brannkonstabel i Oslo brannvesen 1946-1951
  • Mekaniker ved Det norske nitridaktieselskap, Eydehavn 1951-1969

Medaljer og utmerkelser m.m.

  • Sparebankenes initiativpris 1982
  • Bolig og byplanprisen 1988
  • Kommunenes Sentralforbunds hederspris 1990
  • Kongens fortjenstmedalje i Gull 1993

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Stokken kommunestyre 1955-1959, varaordfører 1959-1961
  • Ordfører Moland kommunestyre 1962-1963, 1963-1967, 1967-1971, medlem 1971-1975, ordfører 1983-1987, 1987-1989

Fylkespolitisk aktivitet

  • Medlem fylkesting, Aust-Agder 1962-1963
  • Medlem fylkesutvalg, Aust-Agder 1965-1967, 1967-1971

Offentlige verv

  • Medlem Regionplanrådet for Arendalsregionen 1963-1967
  • Ordfører Representantskapet for Aust-Agder kraftverk 1965-1975, medlem fra 1983
  • Nestformann Regionplanrådet for Arendal-Grimstad regionen 1967-1975, formann 1975-1984
  • Medlem Landsdelskomiteen for Agder og Rogaland 1970-1973
  • Formann Rådet for Hove leir- og friluftssenter 1971-1988
  • Formann Utvalg for finansiering og restaurering av industristedet Nesbyen, Eydehavn 1976-1982
  • Medlem Hovedstyret, Norges vassdrags- og elektrisitetsvesen 1979-1986
  • Varamedlem Trygdefinansieringsutvalget fra 1982
  • Ordfører Representantskapet for Nidarkretsen regionplanråd 1984-1987
  • Formann Styret for Representantskapet for Aust-Agder kraftverk 1988-1991
  • Formann Styret for Nidarkretsen regionplanråd 1988-1991
  • Formann Byggekomiteen for Ny Eydehavn 1990
  • Formann Havnestyret, Arendal fra 1992

Tillitsverv i partier

  • Formann Stokken Arbeiderparti 1954-1962
  • Formann Moland Arbeiderparti 1962-1971, 1982-1988
  • Medlem Styret for Moland Arbeiderparti 1971-1982
  • Medlem Styret for Aust-Agder Arbeiderparti 1981-1992

Tillitsverv i organisasjoner

  • Formann Idrettslaget Sørfjell 1953
  • Formann Norges Herredsforbunds fylkesstyre 1964-1970
  • Landstingsrepresentant Norges Herredsforbund 1968
  • Tillitsverv Norsk Kjemisk industriarbeiderforbund, avdeling 34

Andre administrative verv

  • Medlem Forstanderskapet ved Nedenes Sparebank fra 1962, viseordfører 1968-1973
  • Medlem Forstanderskapet ved Aust-Agder Sparebank 1973-1982
  • Medlem Styret for Aust-Agder Sparebank 1983-1984