Myklebust, Thor

Myklebust, Thor (1908-1989)

Parti:
Det Nye Folkepartiet
Sist innvalgt som vararepresentant for
Hordaland 1973-1977
Ansiennitet:
8 år, 29 dager

Gå til bildegalleri

Myklebust, Thor har avgått ved døden.

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 30.06.1908 i Kvinnherad, Hordaland
  • Død 11.01.1989
  • Sønn av gardbruker og disponent Thor Myklebust (1887-1933) og hjemmeværende Brita (1880-1945)

Stortingsperioder

  • Vararepresentant nr 2 for Hordaland, 1954 - 1957, V.
  • Vararepresentant nr 3 for Hordaland, 1961 - 1965, V.
  • Representant nr 9 for Hordaland, 1965 - 1969, V.
  • Representant nr 5 for Hordaland, 1969 - 1973, V. (01.10.1969 - 09.12.1972)
  • Representant nr 5 for Hordaland, 1969 - 1973, DNF. (09.12.1972 - 30.09.1973)
  • Vararepresentant nr 1 for Hordaland, 1973 - 1977, DNF.

Medlemskap i presidentskapet

  • 1969-73

    Midlertidig varapresident, Stortinget, 27.10.1969 - 15.11.1969
    Varapresident, Stortinget, 02.10.1972 - 30.09.1973

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1965-69

    Medlem, Kommunalkomiteen, 15.10.1965 - 30.09.1969

    1969-73

    Varamedlem, Valgkomiteen, 08.10.1969 - 30.09.1973
    Medlem, Kommunalkomiteen, 14.10.1969 - 10.10.1972
    Medlem, Kommunal- og miljøvernkomiteen, 10.10.1972 - 30.09.1973
    Medlem, Den forberedende fullmaktskomité, 06.06.1973 - 30.09.1973

Medlemskap i delegasjoner

  • 1969-73

    Varamedlem, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 1969 - 1969

Medlemskap i gruppestyrer

  • 1969-73

    Varamedlem gruppestyret, Venstre, 01.10.1970 - 09.12.1972
    Varamedlem gruppestyret, Det Nye Folkepartiet, 09.12.1972 - 30.09.1973

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Studie- og stipendreiser til en rekke europeiske land (i 1950, -60 og -70-åra)
  • Sunnhordland folkehøgskule 1924-1925
  • Bladmannskulen 1927

Yrke

  • Gardbruker på Myklebust i Uskedalen 1933-1965
  • Redaktør i bladet Folgefonn 1939-1941
  • Journalist i Bergens Tidende 1947-1978

Medaljer og utmerkelser m.m.

  • Norges Vels medalje 1977

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Kvinnherad herredsstyre 1945-1947, 1947-1951
  • Medlem Kvinnherad formannskap 1951-1955, 1955-1959, 1959-1963

Offentlige verv

  • Formann Kontrollnemnda 1945-1948
  • Medlem Styret for Voss folkehøgskule 1947-1950
  • Formann Lønnsnemnda, Kvinnherad 1952-1958
  • Medlem Styret for Sunnhordland folkehøgskule 1956-1965 (departementsoppnevnt)
  • Medlem Funksjonsfordelingskomiteen av 1965 til å vurdere funksjons- og utgiftsfordelingen mellom staten, fylkeskommuner og primærkommuner 1965-1968
  • Domsmann

Tillitsverv i partier

  • Medlem Styret for Hordaland Venstrelag 1945-1948, 1952-1965
  • Formann Kvinnherad Venstrelag 1946-1955
  • Sekretær Hordaland Venstrelag 1948-1952, formann 1956-1958, varaformann 1960-1965

Tillitsverv i organisasjoner

  • Formann Uskedal ungdomslag 1927, 1932, 1934, 1938
  • Medlem Styret i Hordaland ungdomslag 1935-1946
  • Formann Hordaland ungdomslag 1939-1946
  • Medlem Styret i Noregs ungdomslag 1946-1956
  • Varaformann Noregs ungdomslag 1947-1955

Litteratur

  • Myklebust, Thor: Uskedal ungdomslag 50 år 1938, Uskedalen 1938
  • Myklebust, Thor: Uskedal ungdomslag 75 år. 1888-26. november 1963, Uskedalen 1963
  • Myklebust, Thor: Uskedal kyrkje 1914-64, Uskedalen 1964
  • Aasland, Arild og Åsbjørg Strand (red.): Norske gardsbruk, bind 19 i Hordaland fylke, Oslo 1964
  • Myklebust, Thor: Kvinnherad Sparebank 1857-78, Bergen 1979
  • Eik, Kåre et al.: Frå fjord til fonn: Kvinnherad i bilete og ord, Rosendal turnlag Bergen 1981