Viken, Tove Kari

Viken, Tove Kari (1942-)

Parti:
Senterpartiet
Sist innvalgt som vararepresentant
for Sør-Trøndelag 1997-2001
Ansiennitet:
8 år, 126 dager

Gå til bildegalleri

Biografi

Personalia

  • Født 11.08.1942 i Opdal, Sør-Trøndelag
  • Datter av stasjonsmester Henry Hanssen (1906-1983) og husmor Liv Dusegard (1901-1981)

Stortingsperioder

  • Vararepresentant nr 2 for Sør-Trøndelag, 1981 - 1985, Sp.
  • Vararepresentant nr 1 for Sør-Trøndelag, 1985 - 1989, Sp.
  • Representant nr 8 for Sør-Trøndelag, 1989 - 1993, Sp.
  • Representant nr 3 for Sør-Trøndelag, 1993 - 1997, Sp.
  • Vararepresentant nr 1 for Sør-Trøndelag, 1997 - 2001, Sp.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1989-93

    Varamedlem, Den forberedende fullmaktskomité, 17.06.1993 - 30.09.1993
    Medlem, Sosialkomiteen, 23.10.1989 - 30.09.1993
    Varamedlem, Valgkomiteen, 23.10.1989 - 30.09.1993

    1993-97

    Medlem, Sosialkomiteen, 21.10.1993 - 30.09.1997

Medlemskap i delegasjoner

  • 1989-93

    Delegat, FNs generalforsamling, 1991 -

    1993-97

    Leder, Stortingets gruppe av Den Interparlamentariske Union (IPU), 04.11.1993 - 30.09.1997
    Delegat, FNs generalforsamling, 1993 -

Medlemskap i gruppestyrer

  • 1989-93

    Varamedlem gruppestyret, Senterpartiet, 01.10.1989 - 30.09.1993

Medlemskap i regjering

  • Politisk rådgiver, Sosial- og helsedepartementet, sosialsaker, 19.11.1997 - 17.03.2000

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Realskoleeksamen 1960
  • Jordbruksskole 1979
  • EDB-kurs 1986-1987

Yrke

  • Bonde 1963-1997
  • Egen reiselivsbedrift 1990-1997

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Oppdal kommunestyre 1975-1979, 1979-1983, varaordfører 1987-1989

Offentlige verv

  • Medlem Generalplanutvalget, Oppdal 1976-1979
  • Medlem Skolestyret, Oppdal 1976-1979
  • Medlem Rådet for husdyrforskning 1977-1980, nestleder 1981-1986
  • Medlem Hovedutvalget for teknisk sektor, Oppdal 1980-1983, 1988-1989
  • Lekdommer Frostating Lagmannsrett, Trøndelag 1980-1988
  • Medlem Kontaktgruppen for velferdsordningene i landbruket 1981-1986
  • Nestleder Lokaliseringsutvalget 1984-1989
  • Medlem Rådgivende kontaktutvalg for Direktoratet for Naturforvaltning 1986-1993
  • Varamedlem Landsrådet for Heimevernet 1986-1989
  • Medlem Det rådgivende kontaktutvalg for Direktoratet for naturforvaltning 1988-1993

Tillitsverv i partier

  • Medlem Sp's sentralstyre 1989-1993
  • Leder Sp's studieforbund 1989-1993
  • Medlem Oppdal Sp
  • Medlem Senterkvinnene
  • Medlem Sør-Trøndelag Sp

Tillitsverv i organisasjoner

  • Medlem Representantskapet i Norges Bondelag 1978-1980, 1991-1993
  • 1. varamedlem Styret i Norges Bondelag 1980-1981, medlem 1981-1985
  • Leder Norges Bondelags hovedutvalg for naturforvaltning fra 1988
  • Medlem Styret i "Nei til atomvåpen" 1992-1996
  • Medlem Styret i Oppdal Bondelag

Andre administrative verv

  • Medlem Forstanderskapet ved Opdals Sparebank 1988-1989
  • Formann Styret for Driva Kraftselskap 1988-1993
  • Medlem Styret for A/S Oppdal Everk 2003-2007