Sønsterud, Tone Merete

Sønsterud, Tone Merete (1959-)

Parti:
Arbeiderpartiet
Representant
for Hedmark 2013-2017
Medlem :
Kirke-, utdannings- og forskningskomiteen
Ansiennitet:
6 år, 129 dager

Gå til bildegalleri

Biografi

Personalia

  • Født 17.05.1959 i Oslo
  • Datter av sjåfør Bjørn Armand Sønsterud (1937-1996) og industriarbeider May Astrid Opseth Sønsterud (1939-)

Stortingsperioder

  • Vararepresentant nr 4 for Hedmark, 2001 - 2005, A.
  • Vararepresentant nr 3 for Hedmark, 2005 - 2009, A.
  • Representant nr 7 for Hedmark, 2009 - 2013, A.
  • Representant nr 5 for Hedmark, 2013 - 2017, A.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 2009-2013

    Medlem, Den forberedende fullmaktskomité, 20.06.2013 - 30.09.2013
    Medlem, Transport- og kommunikasjonskomiteen, 20.10.2009 - 30.09.2013

    2013-2017

    Medlem, Kirke-, utdannings- og forskningskomiteen, 17.10.2013 - 30.09.2017
    Medlem, Fullmaktskomiteen, 01.10.2013 - 30.09.2017

Medlemskap i delegasjoner

  • 2009-2013

    Medlem, Stortingets delegasjon til Nordisk Råd, 22.10.2009 - 30.09.2013

    2013-2017

    Varamedlem, Stortingets delegasjon til Organisasjonen for sikkerhet og samarbeid i Europas (OSSEs) parlamentariske forsamling, 12.11.2013 - 30.09.2017

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Div. datakurs og LO-skolen
  • Grunnskole, Kongsvinger 1966-1975
  • Handels- og kontorfag, grunnkurs 1975-1976
  • Handels- og kontorfag, økonomilinja 1976-1977
  • Datateknikerkurs, Skandinavisk Institutt 1979 (kveldsskole)

Yrke

  • Statistisk sentralbyrå 1977-2000
  • Nestleder, LO Stat 2005-2009

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Kongsvinger kommunestyre 1983-1987

Fylkespolitisk aktivitet

  • Medlem fylkesting, Hedmark 1987-1991

Offentlige verv

  • Nestleder Hovedutvalget for kultur, Kongsvinger 1984-1988
  • Medlem Yrkesopplæringsnemnda, Hedmark 1984-1992
  • Leder Likestillingsutvalget, Kongsvinger 1984-1988
  • Medlem Nærings- og sysselsettingsstyret, Hedmark 1988-1992
  • Medlem Ligningsnemnda, Kongsvinger 1992-2000
  • Medlem Trafikksikkerhetsutvalget, Kongsvinger 1992-1996
  • Meddommer Tingretten, Glåmdal fra 1996

Tillitsverv i partier

  • Medlem DNAs næringspolitiske utvalg
  • Medlem Hedmark A's faglig politiske utvalg
  • Leder og nestleder Kongsvinger A
  • Leder Kongsvinger A's faglig politiske utvalg
  • Medlem Styret for Hedmark A

Tillitsverv i organisasjoner

  • Div. verv NTL, SSB Kongsvinger 1978-2000
  • Medlem NTLs landsstyre 1997-2000
  • Medlem NTLs forbundsstyre 1999-2005
  • Leder NTLs sentralforvaltning 2000-2004
  • Nestleder Kongsvinger Ishockeyklubb 2003-2005
  • Medlem Styret for Norges Ishockeyforbund 2006-2007

Andre administrative verv

  • Varamedlem Styret for Opplandskraft 1988-1992
  • Varamedlem Styret for Kraftverkene i Orkla 1988-1992
  • Medlem Styret for DnB, region Glåmdal 1988-1992
  • Medlem FAFOs fagråd fra 2005
  • Medlem Styret for Folk og forsvar fra 2005

Litteratur

  • Trygstad, Sissel, Thomas Lorentzen, Espen Løken, Leif Holand og Nina Skulle: Den nye staten, omfang og effekter av omstillingene i staten 1990-2004, FAFO Oslo 2006
  • Jensen, Bjarne: Offentlige velferdsgoder, økonomistyring, regnskapsprinsipper og New Public Management, Høgskolen Hedmark 2007
  • Bogen, Hanne og Åsmund Arup Seip: Holdninger til offentlig sektor, FAFO Oslo 2009
  • Gautun, Heidi: Den nye barnevernbyråkratiet, FAFO Oslo 2009