Støttemeny
Hovedmeny
Søk
Lokalmeny
Hovedinnhold
Bunntekst
Hold Ctrl-tasten nede (Cmd-tasten på Mac).
Trykk på + for å forstørre eller – for å forminske.
Skriv ut siden Skriv ut    Meld feil Meld feil      

Strand, Tove ( 1946- )

Arbeiderpartiet

Biografi

Personalia

Født 29.09.1946 i Kongsvinger, Hedmark
Datter av ligningssjef og rådmann Norvald Strand (1920-1988) og hjelpepleier Svanhild Lundhaug (1927-)

Medlemskap i regjering

Personlig sekretær, Handels- og skipsfartsdepartementet, 01.01.1976 - 01.01.1978
Personlig sekretær, Finansdepartementet, 01.01.1979 - 01.01.1981
Statssekretær, Finansdepartementet, 04.02.1981 - 14.10.1981
Statsråd, Sosialdepartementet, 09.05.1986 - 16.10.1989
Statsråd, Arbeids- og administrasjonsdepartementet, 03.11.1990 - 04.09.1992

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Student 1966
  • Cand.oecon., Universitetet i Oslo 1971

Yrke

  • Saksbehandler i Finansdepartementet 1971-1976 (permisjon fra 1976)
  • Byråsjef i Forbruker- og administrasjonsdepartementet 1978 (permisjon fra 1979), 1981-1982 (tilbake fra permisjon)
  • Avdelingsdirektør ved Rikshospitalet 1982-1986 (permisjon fra 1986)
  • Prosjektleder BI 1989-1990
  • Spesialrådgiver ved Handelshøyskolen BI 1992-1993
  • Områdedirektør Norges forkningsråd med ansvar for miljø, utvikling og forskning 1993-1996
  • Direktør i Norad 1997-2005
  • Direktør ved Ullevål universitetssykehus fra 2005

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Oslo bystyre 1971-1975, 1987-1991

Offentlige verv

  • Medlem Regionplanrådet for Oslo og Akershus 1971-1979
  • Medlem Barnehagenemnda, Oslo 1971-1975
  • Medlem Oslo Lysverkers styre 1971-1975
  • Medlem Rådet for industriøkonomisk institutt 1975-1981
  • Medlem Renteutvalget av 1978 fra 1978
  • Medlem Stortingets kontrollkomite for Norges Bank 1978-1985
  • Medlem Statssekretærutvalget for gjennomføringen av utbyggingsprogrammet for Nord-Norge, 1980
  • Medlem Styret for Næringsøkonomisk institutt, 1980
  • Varamedlem Styret for Rikshospitalets apotek 1983-1987
  • Medlem Statens lønnsutvalg 1984-1986
  • Varamedlem Norges Banks Hovedstyre 1984-1986, medlem 1990-1999
  • Medlem Kulturkomiteen, Oslo 1990-1991
  • Leder Styret for Statens arbeidsmiljøinstitutt 1990-1991
  • Medlem Den norske nasjonalkommisjonen for UNESCO 1996-1997
  • Leder Det kriminalitetsforebyggende råd 1996-1999
  • Medlem Granskingsutvalget for å kartlegge de faktiske forhold i Lillehammer-saken 1998-2000
  • Medlem Styret for Norges Idrettshøgskole fra 2009
  • Medlem Utvalg for gjennomgang av tros- og livssynspolitikken fra 2010

Tillitsverv i partier

  • Leder Kongsvinger AUF 1963-1966
  • Medlem Styret for AUF i Oslo 1968-1970
  • Medlem Representantskapet i Oslo AP 1972-1980 (for Stovner Arbeiderlag)
  • Leder Stovner Arbeiderlag 1972-1980
  • Medlem Arbeiderpartiets kvinnesekretariat 1975-1979
  • Medlem Arbeiderpartiets økonomiske utvalg 1979-1986
  • Leder Kvinneutvalget 1984-1987

Tillitsverv i organisasjoner

  • Medlem Styret i Norges Idrettsforbund 1984-1987
  • Nestleder "Sosialdemokrater mot EU" (SME) 1993-1994
  • Medlem Styret i Norges Håndballforbund (NHF) 1993-1995
  • 1. visepresident Norges Idrettsforbund (NIF) 1994-1999
  • Medlem Rådet for Til idrettens fremme 1995-1999
  • Medlem Direksjonen for Selskapet for Norges Vel 1995-1997
  • Leder Kronprinsparets Humanitære Fond fra 2006
  • Medlem Styret for Crossculture fra 2006
  • Medlem Styret for International Development Law Organization (IDLO) 2007
  • Medlem Styret for Arbeidsgiverforeningen Spekter fra 2007

Andre administrative verv

  • Medlem Styret for Universitetsforlaget 1982-1985
  • Medlem Styret for Tyrilikollektivet 1989-1997
  • Medlem Ressursgruppe for Nadheim 1990-1995
  • Medlem Rådet for Solstrandprogrammet 1993-1996
 

Stortinget
0026 Oslo
Sentralbord 23 31 30 50

Stortingets
informasjonstjeneste
Telefon 23 31 33 33

 

Ansvarlig redaktør: Eli Pauline Fiskvik
Nettredaktør: Lars Henie Barstad
Om stortinget.no  Åpne data på Stortinget