Haavardstad, Torvald

Haavardstad, Torvald (1893-1965)

Parti:
Arbeiderpartiet
Sist innvalgt som representant for
Aust-Agder 1950-1953
Ansiennitet:
18 år, 327 dager

Gå til bildegalleri

Haavardstad, Torvald har avgått ved døden.

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 21.11.1893 i Evje, Aust-Agder
  • Død 09.03.1965
  • Sønn av lensmann og gardbruker Olav Johnsen Haavardstad (1854-1898) og Olaug Salvesdotter Moi (1853-1920)

Stortingsperioder

  • Representant nr 2 for Aust-Agder, 1931 - 1933, A.
  • Representant nr 1 for Aust-Agder, 1934 - 1936, A.
  • Representant nr 1 for Aust-Agder, 1937 - 1945, A.
  • Representant nr 1 for Aust-Agder, 1950 - 1953, A.

Medlemskap i presidentskapet

  • 1950-53

    Visesekretær, Odelstinget, 17.01.1950 - 10.01.1954

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1950-53

    Medlem, Finans- og tollkomiteen, 23.01.1950 - 26.11.1951
    Midlertidig formann, Finans- og tollkomiteen, 26.11.1951 - 16.01.1952
    Medlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 13.12.1951 - 10.01.1954
    Medlem, Finans- og tollkomiteen, 16.01.1952 - 19.01.1953
    Sekretær, Finans- og tollkomiteen, 19.01.1953 - 10.01.1954

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Setesdal ungdomsskule 1908-1909
  • Kristiansand lærerskole 1911-1914
  • Befalskurs 1915-1916

Yrke

  • Ansatt i forretning i Kristiansand 1909-1911
  • Lærer i Kristiansand og Randaberg 1914-1915
  • Løytnant under nøytralitetsvernet 1916-1918
  • Lærer i Evje i Setesdalen 1919-1953
  • Skolestyrer 1953-1959
  • Skoleinspektør 1959-1961

Annen aktivitet, krigsinnsats m.m.

  • Kirkesanger i Evje 1928-1956

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Evje kommunestyre 1922-1925, 1925-1928, ordfører 1928-1931, 1931-1934, 1934-1937, 1937-1942, medlem 1942-1945, ordfører 1945-1947, 1947-1949, medlem 1949-1951, 1951-1955, 1955-1959
  • Ordfører Evje og Hornnes kommunestyre 1959-1963, 1963-1965

Fylkespolitisk aktivitet

  • Varaformann fylkesting, Aust-Agder 1945-1947, 1947-1951, 1951-1955, 1955-1959, 1959-1963, 1963-1965

Offentlige verv

  • Medlem Forliksrådet, Evje 1927-1930, formann fra 1930
  • Medlem Forstanderskapet ved Hornnes landsgymnas fra 1936
  • Medlem Kirkelovkomiteen av 1938 fra 1938
  • Medlem Tilsynskommisjonen for Sørlandsbanen fra 1945
  • Medlem Styret for Garantikassen for sparebanker 1946-1965
  • Medlem Styret for Eg sykehus 1962-1965

Tillitsverv i partier

  • Formann Evje Arbeiderparti 1927-1930
  • Medlem Styret for Aust-Agder Arbeiderparti

Tillitsverv i organisasjoner

  • Formann Evje lærarlag og av Evje folkeakademi
  • Medlem Styret i Agder Historielag

Andre administrative verv

  • Medlem Styret for Setesdal bilruter 1960-1961, formann 1961-1964