Kvamme, Torstein

Kvamme, Torstein (1893-1985)

Parti:
Kristelig Folkeparti
Sist innvalgt som representant for
Hordaland 1961-1965
Ansiennitet:
11 år, 294 dager

Gå til bildegalleri

Kvamme, Torstein har avgått ved døden.

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 14.03.1893 i Vossestrand, Hordaland
  • Død 26.06.1985
  • Sønn av lærer og gardbruker Brynjulf E. Seim (1858-1922) og Sigvor Kvamme (1867-1939)

Stortingsperioder

  • Vararepresentant nr 2 for Hordaland, 1945 - 1949, KrF.
  • Vararepresentant nr 1 for Hordaland, 1950 - 1953, KrF.
  • Representant nr 2 for Hordaland, 1954 - 1957, KrF.
  • Representant nr 2 for Hordaland, 1958 - 1961, KrF.
  • Representant nr 2 for Hordaland, 1961 - 1965, KrF.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1954-57

    Sekretær, Skog-, vassdrags- og industrikomiteen, 22.01.1954 - 10.01.1958

    1958-61

    Sekretær, Skog-, vassdrags- og industrikomiteen, 27.01.1958 - 30.09.1961

    1961-65

    Sekretær, Skog-, vassdrags- og industrikomiteen, 13.10.1961 - 30.09.1965

Medlemskap i delegasjoner

  • 1961-65

    Varamedlem, Stortingets delegasjon til Europarådets parlamentariske forsamling, 1961 - 1961

Medlemskap i gruppestyrer

  • 1961-65

    Varamedlem gruppestyret, Kristelig Folkeparti, 01.10.1961 - 30.09.1965

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Kunsthandverkskole 1911
  • Middelskole 1912
  • Student 1915
  • Bygglinja ved NTH 1919

Yrke

  • Ansatt i elektrisitetsforsyningskommisjonen 1919-1921
  • Ansatt ved NSB jernbaneanlegg 1921-1926
  • Kommuneingeniør i Voss kommune 1926-1963
  • Gjenreisingssjef for oppbygging av brannområdene på Vossevangen 1947-1953
  • Planleggings- og utbyggingssjef for Hodnaberg kraftanlegg, Voss 1947-1953

Medaljer og utmerkelser m.m.

  • Ridder av 1. klasse av St. Olavs Orden 1962

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Voss kommunestyre 1931-1934, 1934-1937
  • Medlem Voss formannskap 1937-1940

Offentlige verv

  • Medlem Styret for Vossevangen elektrisitetsverk 1926-1933, formann fra 1933
  • Brannsjef Brannkorpset, Vossevangen fra 1927
  • Formann Bygningsrådet, Vossevangen 1927-1950
  • Formann Brannstyret, Vossevangen 1927-1954
  • Formann Samferdselsnemnda, Voss 1928-1956
  • Medlem Arbeidsutvalget for Voss-Vik vegen 1928-1957
  • Medlem Voss sokneråd 1931-1938, formann 1938-1945
  • Formann Styret for Voss elektrisitetsverk fra 1932
  • Medlem Samferdselsnemnda, Hordaland 1933-1940
  • Medlem Bergensbanens interkommunale elektrisitetsnemnd 1935-1946, formann 1946-1957
  • Formann Styret for Voss sjukehus 1942-1964
  • Formann Elektrisitetsnemnda, Hordaland 1947-1956
  • Medlem Rådet for Årdal verk 1947-1967
  • Medlem Hardanger prostinemnd
  • Formann Restaureringsnemnda for Vossekyrkja

Tillitsverv i partier

  • Varamedlem Kristelig Folkepartis landsstyre 1938-1945, medlem 1945-1947, varamedlem 1949-1951, medlem 1951-1959, varamedlem 1959-1961
  • Medlem Styret i Hordaland Kristelig Folkeparti 1945-1946
  • Medlem Programnemnd Kristeleg Folkepartis landsstyre 1945, 1949
  • Formann Voss Kristelig Folkeparti 1946-1957
  • Formann Hordaland Kristelig Folkeparti fra 1946
  • Varamedlem Arbeidsutvalget Kristeleg Folkepartis landsstyre 1951-1961
  • Æresmedlem Kristeleg Folkepartis landsstyre 1977

Tillitsverv i organisasjoner

  • Medlem Styret for Voss indremisjonsskole 1938-1952
  • Formann Styret i Voss indremisjon 1938-1945
  • Medlem Styret i A/S Santalgården 1944-1954
  • Formann Voss indremisjonsskole 1952-1957
  • Medlem Santalmisjonens kretsstyre
  • Formann Styret for Voss Santalmisjon

Andre administrative verv

  • Medlem Forstanderskapet ved Voss sparebank 1930-1947, formann 1947-1957