Markussen, Toralv Kollin

Markussen, Toralv Kollin (1895-1973)

Parti:
Norges Kommunistiske Parti
Sist innvalgt som representant for
Kjøpstedene i Nordland, Troms og Finnmark (Bodø, Hammerfest, Narvik, Tromsø, Vadsø, Vardø) 1945-1949
Ansiennitet:
4 år, 38 dager

Gå til bildegalleri

Markussen, Toralv Kollin har avgått ved døden.

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 23.02.1895 i Ankenes, Nordland
  • Død 17.12.1973

Stortingsperioder

  • Representant nr 4 for Kjøpstedene i Nordland, Troms og Finnmark (Bodø, Hammerfest, Narvik, Tromsø, Vadsø, Vardø), 1945 - 1949, NKP.

Medlemskap i presidentskapet

  • 1945-49

    Varasekretær, Lagtinget, 10.12.1945 - 13.01.1947

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1945-49

    Nestformann, Vei- og jernbanekomiteen, 13.12.1945 - 10.01.1950

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Elementær teknisk dagskole, Oslo 1918-1919

Yrke

  • Ansatt ved Ofotbanen 1913-1915, fra 1919
  • Ansatt ved jernbanen i Trondheim 1915-1917
  • Oppsynsmann, ledningsformann fra 1943

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Narvik bystyre 1931-1934
  • Medlem Narvik formannskap 1934-1937

Offentlige verv

  • Formann Evakueringsutvalget i Narvik 1940
  • Formann Styret for Narvik renholdsverk
  • Medlem Forliksrådet, Narvik

Tillitsverv i partier

  • Medlem Sentralkomiteen i Norges kommunistiske parti fra 1936

Tillitsverv i organisasjoner

  • Formann Fagforbundets distriktsorganisasjon i Narvik
  • Medlem Styret for Narvik Samvirkelag
  • Medlem Styret i Nordland faglige samorganisasjon