Nordtun, Tore

Nordtun, Tore (1949-)

Parti:
Arbeiderpartiet
Sist innvalgt som representant
for Rogaland 2009-2013
Ansiennitet:
20 år, 0 dager

Gå til bildegalleri

Biografi

Personalia

  • Født 30.09.1949 i Bømlo, Hordaland
  • Sønn av småbruker, fisker og kystskipper Trygve Nordtun (1910-1972) og kontordame Signe Svendsen (1911-1990)

Stortingsperioder

  • Representant nr 1 for Rogaland, 1993 - 1997, A.
  • Representant nr 1 for Rogaland, 1997 - 2001, A.
  • Representant nr 4 for Rogaland, 2001 - 2005, A.
  • Representant nr 2 for Rogaland, 2005 - 2009, A.
  • Representant nr 2 for Rogaland, 2009 - 2013, A.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1993-97

    Varamedlem, Den utvidede utenrikskomité, 21.10.1993 - 30.09.1997
    Medlem, Finanskomiteen, 21.10.1993 - 30.09.1997

    1997-2001

    Medlem, Den utvidede utenrikskomité, 22.03.2000 - 30.09.2001
    Leder, Energi- og miljøkomiteen, 23.03.2000 - 30.09.2001
    Medlem, Energi- og miljøkomiteen, 22.03.2000 - 23.03.2000
    Medlem, Valgkomiteen, 08.10.1997 - 30.09.2001
    Medlem, Finanskomiteen, 21.10.1997 - 22.03.2000

    2001-2005

    Medlem, Finanskomiteen, 22.10.2001 - 30.09.2005

    2005-2009

    Andre nestleder, Energi- og miljøkomiteen, 19.10.2005 - 30.09.2009
    Varamedlem, Valgkomiteen, 10.10.2005 - 30.09.2009

    2009-2013

    Medlem, Utenriks- og forsvarskomiteen, 20.10.2009 - 30.09.2013
    Medlem, Den forberedende fullmaktskomité, 20.06.2013 - 30.09.2013
    Varamedlem, Valgkomiteen, 08.10.2009 - 30.09.2013
    Medlem, Den utvidede utenriks- og forsvarskomité, 20.10.2009 - 30.09.2013

Medlemskap i delegasjoner

  • 1993-97

    Varamedlem, Stortingets delegasjon for forbindelser med Europaparlamentet, 04.11.1993 - 30.09.1997

    1997-2001

    Varamedlem, Stortingets delegasjon til Nordisk Råd, 28.10.1997 - 30.09.2001
    Delegat, FNs generalforsamling, 01.10.1997 -

    2005-2009

    Medlem, Stortingets delegasjon til NATOs parlamentariske forsamling, 10.11.2005 - 30.09.2009
    Varamedlem, Stortingets delegasjon til Nordisk Råd, 20.10.2005 - 30.09.2009

    2009-2013

    Varamedlem, Stortingets delegasjon til NATOs parlamentariske forsamling, 22.10.2009 - 30.09.2013
    Medlem, Europautvalget, 20.10.2009 - 30.09.2013

Medlemskap i gruppestyrer

  • 2005-2009

    Medlem gruppestyret, Arbeiderpartiet, 18.10.2005 - 30.09.2009

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Grunnleggende verkstedskole 1967
  • Vid. verkstedskole 1968
  • Diverse kurs for tillitsmenn (forhandlingsteknikk, verne- og miljøarbeid m.m.) 1971-1979
  • Stavanger elementærtekniske skole 1971
  • Handelsskoleeksamen 1972
  • Grunnkurs markedsføring 1973
  • Fagkurs markedsføring 1975
  • Arbeidsformidlingens etatskole 1977
  • Deleksamen videregående skole 1979

Yrke

  • Bilmekaniker Bergen 1971-1974
  • Formidler Fylkesarbeidskontoret Rogaland 1977-1980
  • Konsulent Arbeidsformidlingen i Stavanger 1984-2004 (permisjon fra 1993)

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Stavanger bystyre 1979-1983, varaordfører 1987-1989, ordfører 1990-1991, 1991-1993, medlem 1993-1995
  • Medlem Stavanger formannskap 1983-1987

Fylkespolitisk aktivitet

  • Medlem fylkesting, Rogaland 1986-1987, 1987-1990

Offentlige verv

  • Medlem Sosialstyret, Stavanger 1980-1987
  • Medlem Barnevernsnemnda, Stavanger 1980-1987
  • Medlem Lønnsutvalget, Stavanger 1984-1987
  • Medlem Rådet for Rogalandsforskning 1992-1994
  • Medlem Billighetserstatningsutvalget 1995-2008
  • Medlem Stortingets utvalg for rettferdsvederlag fra 2009 ((tidligere benevnt Billighetserstatningsutvalget))
  • Varamedlem Representantskapet for Norges Bank fra 2014

Tillitsverv i partier

  • Sekretær og leder Stavanger Sosialistlag 1977-1980
  • Sekretær Rogaland A 1980-1984
  • Leder Stavanger A 1989-1994
  • Medlem DNAs landsstyre 1991-2003

Tillitsverv i organisasjoner

  • Sekretær NTL 105/37 Sør-Rogaland 1981, leder 1982-1983