Oftedal, Tor

Oftedal, Tor (1925-1980)

Parti:
Arbeiderpartiet
Sist innvalgt som representant for
Buskerud 1977-1981
Ansiennitet:
11 år, 5 dager

Gå til bildegalleri

Oftedal, Tor har avgått ved døden.

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 14.01.1925 i Sandnes, Rogaland
  • Død 05.10.1980
  • Sønn av redaktør og kinosjef Tjøl Oftedal (1893-1972) og Olena Elise Sæland (1897-1979)

Stortingsperioder

  • Representant nr 2 for Buskerud, 1969 - 1973, A.
  • Representant nr 2 for Buskerud, 1973 - 1977, A.
  • Representant nr 1 for Buskerud, 1977 - 1981, A.

Vararepresentasjoner

  • Fra 05.10.1980, Aase Moløkken møter som representant.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1969-73

    Varamedlem, Valgkomiteen, 08.10.1969 - 14.12.1972
    Medlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 14.10.1969 - 30.09.1973
    Medlem, Utenriks- og konstitusjonskomiteen, 14.10.1969 - 30.09.1973
    Medlem, Valgkomiteen, 14.12.1972 - 30.09.1973

    1973-77

    Medlem, Valgkomiteen, 09.10.1973 - 30.09.1977
    Formann, Utenriks- og konstitusjonskomiteen, 18.10.1973 - 30.09.1977
    Formann, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 18.10.1973 - 30.09.1977

    1977-81

    Medlem, Valgkomiteen, 11.10.1977 - 05.10.1980
    Nestformann, Administrasjonskomiteen, 18.10.1977 - 01.10.1978
    Varamedlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 18.10.1977 - 30.06.1978
    Medlem, Administrasjonskomiteen, 01.10.1978 - 05.10.1980

Medlemskap i delegasjoner

  • 1969-73

    Medlem, Stortingets gruppe av Den Interparlamentariske Union (IPU), 01.10.1969 - 30.09.1973
    Medlem, Stortingets delegasjon til NATOs parlamentariske forsamling, 1970 - 1970
    Vararepresentant, FNs generalforsamling, 1972 -

    1973-77

    Medlem, Stortingets delegasjon til NATOs parlamentariske forsamling, 1973 -
    Varamedlem, Stortingets delegasjon til Europarådets parlamentariske forsamling, 1974 - 1974
    Delegat, FNs generalforsamling, 1976 -

    1977-81

    Formann, Stortingets gruppe av Den Interparlamentariske Union (IPU), 01.10.1977 - 01.10.1978

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Studie- og stipendiereiser til De britiske øyer og kontinentet
  • Handelsgymnas 1945
  • Student (privatist) 1945
  • Forsvarets høgskole 1966-1967

Yrke

  • Fjernsynskommentator ved britiske, amerikanske og norske valg
  • Journalist i 1ste Mai, Stavanger 1945-1946
  • Journalist i Forsvarets pressetjeneste, Oslo 1946-1947
  • Stortingsmedarbeider ved Arbeidernes pressekontor 1947-1954
  • Redaktør av Fritt Slag 1951-1952
  • Politisk medarbeider i Fremtiden, Drammen 1954-1964
  • Redaktør i Fremtiden, Drammen 1964-1969
  • Pressemedarbeider ved den norske FN-delegasjon 1968
  • Sjef i Riksrevisjonen 1978-1980

Verv

Offentlige verv

  • Varamedlem Den sentrale beredskapsnemnd for Regjeringens pressetjeneste i krig 1957-1978
  • Formann Styret for Skoger elektrisitetsverk 1961-1964
  • Medlem Kringkastingsrådet 1963-1969
  • Varamedlem Styret for Direktoratet for utviklingshjelp (NORAD) 1968-1973, nestformann 1971-1972 (fungerende nestleder)
  • Medlem Utetilleggsnemnda 1970-1975
  • Varamedlem Opptaksrådet for Krigsskolen 1971-1978
  • Medlem Rådet for Norsk utenrikspolitisk institutt 1974-1978

Tillitsverv i partier

  • Medlem Styret for Buskerud Arbeiderparti

Tillitsverv i organisasjoner

  • Varamedlem Norsk presseforbunds faglige utvalg 1957-1971
  • Medlem Norsk presseforbunds hovedstyre 1964-1971
  • Medlem Organisasjonskomiteen, Norsk presseforbunds hovedstyre 1964-1971
  • Nestformann Drammen Journalistklubb og Buskerud Presselag

Andre administrative verv

  • Medlem Styret for Arbeiderpartiets presseforbund 1952-1965

Litteratur

  • Oftedal, Tor: Drammen typografiske forening 75 år 1885-17. mars 1960, Drammen 1960
  • Lyche, Georg og Tor Oftedal: Vestbanenes verkstedarbeiderforening, Drammen: Jubileumsberetning 1887-1962, Drammen 1962
  • Oftedal, Tor: Det Norske arbeiderparti, Oslo 1968