Rudihagen, Torstein

Rudihagen, Torstein (1951-)

Parti:
Arbeiderpartiet
Sist innvalgt som representant
for Oppland 2009-2013
Ansiennitet:
16 år, 0 dager

Gå til bildegalleri

Biografi

Personalia

  • Født 14.08.1951 i Sør-Fron, Oppland
  • Sønn av skomaker og industriarbeider Johan Rudihagen (1912-1978) og husmor Klara (1911-1990)

Stortingsperioder

  • Representant nr 4 for Oppland, 1997 - 2001, A.
  • Representant nr 7 for Oppland, 2001 - 2005, A.
  • Representant nr 1 for Oppland, 2005 - 2009, A.
  • Representant nr 1 for Oppland, 2009 - 2013, A.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1997-2001

    Medlem, Finanskomiteen, 22.03.2000 - 30.09.2001
    Medlem, Næringskomiteen, 21.10.1997 - 22.03.2000
    Varamedlem, Valgkomiteen, 08.10.1997 - 30.09.2001

    2001-2005

    Medlem, Finanskomiteen, 22.10.2001 - 30.09.2005
    Varamedlem, Valgkomiteen, 09.10.2001 - 30.09.2005

    2005-2009

    Andre nestleder, Transport- og kommunikasjonskomiteen, 19.10.2005 - 30.09.2009

    2009-2013

    Medlem, Energi- og miljøkomiteen, 20.10.2009 - 30.09.2013

Medlemskap i delegasjoner

  • 1997-2001

    Varamedlem, Stortingets delegasjon til Nordisk Råd, 28.10.1997 - 30.09.2001

    2001-2005

    Delegat, FNs generalforsamling, 01.10.2001 -

    2009-2013

    Medlem, Stortingets delegasjon til Nordisk Råd, 28.10.2010 - 30.09.2012
    Varamedlem, Europautvalget, 27.10.2010 - 30.09.2013
    Varamedlem, Stortingets delegasjon for forbindelser med Europaparlamentet, 22.10.2009 - 30.09.2013

Medlemskap i gruppestyrer

  • 2005-2009

    Medlem gruppestyret, Arbeiderpartiet, 18.10.2005 - 30.09.2009

Medlemskap i regjering

  • Statssekretær, Samferdselsdepartementet, 03.03.1995 - 25.10.1996
    Statssekretær, Samferdselsdepartementet, 01.11.1996 - 01.10.1997

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Examen artium 1970
  • Lærerhøgskole Elverum 1976
  • Grunnfag i kroppsøving 1977
  • 1. avd. juridicum 1991

Yrke

  • Lærer 1971-1974, 1977-1989, 1990-1991
  • Rektor 1980-1981
  • Pedagogisk konsulent 1989-1990

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Sør-Fron formannskap 1983-1987
  • Medlem Sør-Fron kommunestyre 1987-1991, ordfører 1991-1995 (permisjon fra mars 1995 for å tiltre som statssekretær), 1995-1997

Offentlige verv

  • Leder Hovedutvalget for kultur og fritid 1984-1987
  • Nestleder Styret for Midt-Gudbrandsdal Energiverk 1992-1995
  • Leder Styret for Midt-Gudbrandsdal Næringsselskap 1992-1995
  • Leder Styret for Gudbrandsdal Industrier A/S 1993-1995
  • Leder Statssekretærutvalget for IT 1995-1996
  • Medlem diverse statssekretærutvalg 1995-1997

Tillitsverv i partier

  • Nestleder Oppland A 1994-1998, leder 1998-2003

Tillitsverv i organisasjoner

  • Medlem Styret for Norsk leirskoleforening 1998-2002

Andre administrative verv

  • Medlem Styret for Fagerhøi fjellskole og aktivitetssenter 1998-2004

Litteratur

  • Den Norske IT-veien: Bit for Bit, 1996