Støttemeny
Hovedmeny
Søk
Lokalmeny
Hovedinnhold
Bunntekst
Hold Ctrl-tasten nede (Cmd-tasten på Mac).
Trykk på + for å forstørre eller – for å forminske.
Skriv ut siden Skriv ut    Meld feil Meld feil      

Bratteli, Trygve ( 1910-1984 )

Arbeiderpartiet
Sist innvalgt som representant for Oslo 1977-1981
Ansiennitet: 31 år, 263 dager

Bratteli, Trygve har avgått ved døden.

Biografi

Personalia

Født 11.01.1910 i Nøtterøy, Vestfold
Død 20.11.1984
Sønn av småbruker og kommunearbeider Terje Hansen Bratteli (1879-1967) og Martha Barmen (1881-1937)

Stortingsperioder

Representant nr 7 for Oslo, 1950 - 1953, A.
Representant nr 7 for Oslo, 1954 - 1957, A.
Representant nr 9 for Oslo, 1958 - 1961, A.
Representant nr 9 for Oslo, 1961 - 1965, A.
Representant nr 3 for Oslo, 1965 - 1969, A.
Representant nr 1 for Oslo, 1969 - 1973, A.
Representant nr 1 for Oslo, 1973 - 1977, A.
Representant nr 1 for Oslo, 1977 - 1981, A.

Vararepresentasjoner

Medlem av Regjeringen 19.11.1951-02.11.1953, Hjalmar Larsen møtte som representant.
Medlem av Regjeringen 02.11.1953-10.01.1954, Omar Gjesteby møtte som representant.
Medlem av Regjeringen 11.01.1954-22.01.1955, Gunnar Alf Larsen møtte som representant.
Medlem av Regjeringen 28.12.1956-10.01.1958, Gunnar Alf Larsen møtte som representant.
Medlem av Regjeringen 11.01.1958-30.09.1961, Trygve Bull møtte som representant.
Medlem av Regjeringen 01.10.1961-28.08.1963, Trygve Bull møtte som representant.
Medlem av Regjeringen 25.09.1963-20.01.1964, Trygve Bull møtte som representant.
Medlem av Regjeringen 17.03.1971-18.10.1972, Thorbjørn Berntsen møtte som representant.
Medlem av Regjeringen 16.10.1973-15.01.1976, Thorbjørn Berntsen møtte som representant.

Medlemskap i stortingskomiteer

1950-53

Forsterkningsmedlem, Justiskomiteen, 09.05.1950 - 23.06.1950
Medlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 27.01.1950 - 19.11.1951
Formann, Finans- og tollkomiteen, 23.01.1950 - 19.11.1951

1954-57

Medlem, Finans- og tollkomiteen, 22.01.1955 - 28.12.1956

1961-65

Medlem, Utenriks- og konstitusjonskomiteen, 29.01.1964 - 30.09.1965
Medlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 29.01.1964 - 30.09.1965
Medlem, Kirke- og undervisningskomiteen, 28.08.1963 - 25.09.1963

1965-69

Medlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 15.10.1965 - 30.09.1969
Medlem, Utenriks- og konstitusjonskomiteen, 15.10.1965 - 30.09.1969
Medlem, Valgkomiteen, 08.10.1965 - 30.09.1969

1969-73

Medlem, Utenriks- og konstitusjonskomiteen, 19.10.1972 - 30.09.1973
Medlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 19.10.1972 - 30.09.1973
Medlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 14.10.1969 - 17.03.1971
Medlem, Valgkomiteen, 08.10.1969 - 17.03.1971
Medlem, Utenriks- og konstitusjonskomiteen, 14.10.1969 - 17.03.1971

1973-77

Medlem, Valgkomiteen, 20.01.1976 - 30.09.1977
Medlem, Utenriks- og konstitusjonskomiteen, 16.01.1976 - 30.09.1977
Medlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 16.01.1976 - 30.09.1977

1977-81

Medlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 18.10.1977 - 30.09.1981
Medlem, Utenriks- og konstitusjonskomiteen, 18.10.1977 - 30.09.1981
Medlem, Valgkomiteen, 11.10.1977 - 30.09.1981

Medlemskap i delegasjoner

1954-57

Medlem, Stortingets delegasjon til Nordisk Råd, 01.01.1956 -
Medlem, Stortingets delegasjon til NATOs parlamentariske forsamling, 01.01.1955 -

1961-65

Medlem, Stortingets delegasjon til Nordisk Råd, 01.01.1965 -

1965-69

Medlem, Stortingets delegasjon til Nordisk Råd, 01.01.1965 - 01.01.1969

1969-73

Medlem, Stortingets delegasjon til Nordisk Råd, 01.01.1973 -
Medlem, Stortingets delegasjon til Nordisk Råd, 01.01.1969 - 01.01.1971

1973-77

Medlem, Stortingets delegasjon til Nordisk Råd, 01.01.1976 - 01.01.1977

1977-81

Medlem, Stortingets delegasjon til Nordisk Råd, 01.01.1978 - 01.01.1981
Delegat, FNs generalforsamling, 01.01.1977 -

Medlemskap i gruppestyrer

1950-53

Medlem gruppestyret, Arbeiderpartiet, 11.01.1950 - 19.11.1951

1961-65

Formann gruppestyret, Arbeiderpartiet, 01.10.1964 - 30.09.1965

1965-69

Formann gruppestyret, Arbeiderpartiet, 01.10.1965 - 30.09.1969

1969-73

Formann gruppestyret, Arbeiderpartiet, 18.10.1972 - 30.09.1973
Formann gruppestyret, Arbeiderpartiet, 01.10.1969 - 17.03.1971

1973-77

Formann gruppestyret, Arbeiderpartiet, 15.01.1976 - 30.09.1977
Formann gruppestyret, Arbeiderpartiet, 01.10.1973 - 16.10.1973

1977-81

Formann gruppestyret, Arbeiderpartiet, 01.10.1977 - 30.09.1981

Medlemskap i regjering

Statsråd, Finansdepartementet, 19.11.1951 - 22.01.1955
Statsråd, Finansdepartementet, 28.12.1956 - 23.04.1960
Statsråd, Samferdselsdepartementet, 23.04.1960 - 28.08.1963
Konstituert statsråd, Finansdepartementet, 05.01.1962 - 19.02.1962
Statsråd, Samferdselsdepartementet, 25.09.1963 - 20.01.1964
Statsminister, Statsministerens kontor, 17.03.1971 - 18.10.1972
Statsminister, Statsministerens kontor, 16.10.1973 - 15.01.1976

Utdanning og yrkeserfaring

Yrke

  • Visergutt 1924-1926 (etter avsluttet skolegang)
  • Hvalfanger 1926-1927
  • Bygningsarbeider i Vestfold 1928-1933
  • Redaktør av Arbeiderungdommen 1934-1940
  • Redaktør av "Folkets Frihet" i Kirkenes 1934
  • Arbeidet som tømmermann i Kristiansund 1940-1942

Annen aktivitet, krigsinnsats m.m.

  • I tysk fangenskap 1942-1945

Verv

Offentlige verv

  • Medlem Delegasjon til arbeidskonferansen i Geneve 1935-1939
  • Formann Forsvarskommisjonen av 1946 fra 1946
  • Medlem Den parlamentariske valgordningskommisjon av 1967 fra 1967
  • Formann Trafikksikkerhetsrådet 1977-1978

Tillitsverv i partier

  • Medlem Det norske Arbeiderpartis landsstyre fra 1933
  • Sekretær AUF 1934-1940, formann 1945-1946
  • Sekretær Det norske Arbeiderparti 1940 (fungerte også en tid i 1940 som sekretær i DNA), 1945, nestformann 1945-1965, formann 1965-1975
  • Medlem Sentralstyret i Det norske Arbeiderparti fra 1975

Litteratur

Bratteli, Trygve: Plass for Norges ungdom!, Oslo 1936
Bratteli, Trygve: Aktuell ungdomspolitikk, Oslo 1940
Bratteli, Trygve: Ungdommen og samfunnet, Oslo 1948
Bratteli, Trygve: Den nye prisloven; et hjelpemiddel til økonomisk stabilitet og fremskritt, Oslo 1953
Bratteli, Trygve: Hvor står vi økonomisk? Trygging av sysselsetting og levevilkår, Oslo 1955
Bratland, Per: Bratteli tenker høyt, Oslo 1968
Nilsen, Tore og Arne Strand: Trygve Bratteli slik meningene tegner ham. Artikler og taler i utvalg ved Tore Nilsen og Arne Strand, Oslo 1970
Sørebø, Herbjørn: Ei natt i september. Med Trygve Bratteli gjennom EF-natta, Oslo 1972
Bratteli, Trygve: Filosofien bak velferdsstaten 1974
Bratteli, Trygve: Europeisk sikkerhetspolitikk, Oslo 1975
Bratteli, Randi: På tokt med statsministeren, Oslo 1976
Bratteli, Trygve: Hva mener vi med sosialismen?, Oslo 1977
Bratteli, Trygve: Fange i natt og tåke, Oslo 1980
Sørebø, Herbjørn (red.): Fred og trygghet, brød og frihet. Festskrift til Trygve Bratteli på 70-års dagen, Oslo 1980
Bratteli, Trygve: Våren som ikke kom. 9. april-25. september 1940, Oslo 1981
Anderson, Giske: Trygve Bratteli, Oslo 1984
Hansen, Guttorm: Trygve Bratteli: en søyle av vilje, Oslo 1984
Engstad, Paul: Trygve Bratteli har ordet: utvalg av taler ved Paul Engstad, Oslo 1985
Engstad, Paul: Statsmann i storm og stille. Trygve Bratteli 1965-1984, Oslo 1987
Jakobsen, Roy: Trygve Bratteli - en fortelling, Oslo 1995
 

Stortinget
0026 Oslo
Sentralbord 23 31 30 50

Stortingets
informasjonstjeneste
Telefon 23 31 33 33

 

Ansvarlig redaktør: Eli Pauline Fiskvik
Nettredaktør: Lars Henie Barstad
Om stortinget.no  Åpne data på Stortinget