Haugeland, Trygve

Haugeland, Trygve (1914-1998)

Parti:
Bondepartiet
Sist innvalgt som representant for
Vest-Agder 1958-1961
Ansiennitet:
3 år, 263 dager

Gå til bildegalleri

Haugeland, Trygve har avgått ved døden.

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 18.03.1914 i Lyngdal, Vest-Agder
  • Død 10.12.1998
  • Sønn av bonde Reinert Haugeland (1885-1960) og Anne Katrine Omlie (1884-1970)

Stortingsperioder

  • Vararepresentant nr 2 for Vest-Agder, 1945 - 1949, B.
  • Vararepresentant nr 2 for Vest-Agder, 1950 - 1953, B.
  • Representant nr 4 for Vest-Agder, 1958 - 1961, B.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1958-61

    Sekretær, Administrasjonskomiteen, 27.01.1958 - 07.11.1960
    Varamedlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 18.06.1958 - 30.09.1961
    Medlem, Utenriks- og konstitusjonskomiteen, 07.11.1960 - 16.12.1960
    Sekretær, Administrasjonskomiteen, 16.12.1960 - 30.09.1961

Medlemskap i delegasjoner

  • 1958-61

    Vararepresentant, FNs generalforsamling, 1958 -
    Varamedlem, Stortingets delegasjon til Europarådets parlamentariske forsamling, 1958 -
    Vararepresentant, FNs generalforsamling, 1959 -

Medlemskap i regjering

  • Statsråd, Miljøverndepartementet, 18.10.1972 - 05.03.1973

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Kvås folkehøyskole 1930
  • Søgne landbruksskole 1933
  • Norges Landbrukshøyskole 1937

Yrke

  • Assistent i Vest-Agder landbruksselskap 1937
  • Assistent i Statens jordundersøkelse 1937-1938
  • Landbrukslærer ved Tomb jordbruksskole 1938-1943
  • Bonde i Lyngdal 1943-1946, 1953-1963, 1966-1967
  • Landbruksskolestyrer ved Lyngdal jordbruksskole 1946-1953
  • Rektor ved Wondo Gennet Agricultural School, Etiopia 1963-1966
  • Fylkeslandbrukssjef i Vest-Agder 1967-1977

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Lyngdal kommunestyre 1945-1947, varaordfører 1947-1951, 1951-1955

Offentlige verv

  • Medlem Styret for Vest-Agder landbruksselskap fra 1945
  • Formann Lønnsutvalget, Vest-Agder 1953-1955
  • Medlem Rådet for Den Norske Stats Husbank 1954-1966
  • Medlem Hovedstyret, Norges vassdrags- og elektrisitetsvesen 1963-1979
  • Formann Ressursutvalget 1968-1971
  • Medlem Styret for Direktoratet for utviklingshjelp (NORAD) 1968-1972
  • Medlem Nobelkomiteen 1974-1984

Tillitsverv i organisasjoner

  • Medlem Styret i Norges fjordhestlag fra 1947
  • Medlem Styret for Vest-Agder melkesentral fra 1956
  • Medlem Hovedstyret for Norsk Luthersk Misjonssamband
  • Medlem Styret for Agder krets av Norsk Luthersk Misjonssamband