Lie, Trygve

Lie, Trygve (1896-1968)

Parti:
Arbeiderpartiet
Sist innvalgt som representant for
Akershus 1945-1949
Ansiennitet:
9 år, 23 dager

Gå til bildegalleri

Lie, Trygve har avgått ved døden.

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 16.07.1896 i Oslo
  • Død 30.12.1968
  • Sønn av snekker Martin Lie og Hulda Arnesen

Stortingsperioder

  • Representant nr 1 for Akershus, 1937 - 1945, A.
  • Representant nr 1 for Akershus, 1945 - 1949, A.

Vararepresentasjoner

  • Medlem av Regjeringen 04.12.1945-02.02.1946, Liv Tomter møtte som representant.
  • Uttreden 02.02.1946-10.01.1950, Liv Tomter møtte som representant.

Medlemskap i regjering

  • Statsråd, Justis- og politidepartementet, 20.03.1935 - 01.07.1939
    Statsråd, Helsedepartementet, 01.07.1939 - 02.10.1939
    Statsråd, Forsyningsdepartementet, 02.10.1939 - 21.02.1941
    Fungerende utenriksminister, Utenriksdepartementet, 19.11.1940 - 21.02.1941
    Utenriksminister, Utenriksdepartementet, 21.02.1941 - 25.06.1945
    Utenriksminister, Utenriksdepartementet, 25.06.1945 - 05.11.1945
    Utenriksminister, Utenriksdepartementet, 05.11.1945 - 02.02.1946
    Statsråd, Industridepartementet, 04.07.1963 - 28.08.1963
    Statsråd, Industridepartementet, 25.09.1963 - 20.01.1964
    Statsråd, Handels- og skipsfartsdepartementet, 20.01.1964 - 12.10.1965

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Student 1914
  • Cand.jur. 1919

Yrke

  • Forretningsfører i Grorud trygdekasse fra 1915
  • Redaktør for "Det 20 århundre" 1919-1921
  • Juridisk konsulent i Arbeidernes faglige Landsorganisasjon 1922-1935
  • Overrettssakfører i Oslo 1922-1935
  • Generalsekretær i De Forente Nasjoner 1946-1953
  • Fylkesmann i Oslo og Akershus 1955-1963
  • Ambassadør en mission speciale 1959-1966

Medaljer og utmerkelser m.m.

  • Storkors av St. Olavs Orden 1953
  • Storkors av dansk Dannebrogs orden 1954
  • Medalje for Borgerdåd i gull 1966

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Aker formannskap 1922-1925, 1925-1928, 1928-1931

Offentlige verv

  • Leder Utvalg for informasjons- og kontaktvirksomhet med sikte på å trekke utenlandsk industri til Norge fra 1959
  • Formann Utvalg for koordinering av arbeidet vedrørende utenlandske investeringer i Norge fra 1959
  • Medlem Boligutvalget, Aker
  • Formann Forstanderskapet ved Østre Akers høyere skole

Tillitsverv i partier

  • Var med og stiftet Grorud Sosialdemokratiske Ungdomslag 1913
  • Sekretær Akers Arbeiderparti fra 1915, formann 1919-1927
  • Medlem Styret for Akers Arbeiderparti fra 1916
  • Nestformann Norges Sosialdemokratiske Ungdomsforbund 1917-1919
  • Sekretær Arbeiderpartiets sentralstyre 1919-1922, medlem 1936-1946
  • Formann Akershus fylkes Arbeiderparti 1921-1923, 1925-1946
  • Medlem Arbeiderpartiets landsstyre 1926-1936, fra 1957
  • Formann Akershus og Romerike krets av Norges Sosialdemokratiske Ungdomsforbund

Tillitsverv i organisasjoner

  • Formann Arbeidernes Idrettsforbund 1931-1935

Andre administrative verv

  • Medlem Direksjonen i Akersbanene 1923-1935

Litteratur

  • Olsen, Halvard og Trygve Lie: De arbeiderfiendtlige lover og kampen mot dem, 1929
  • Lie, Trygve: Den nye arbeidstvistlov, Oslo 1933
  • Amundsen, Hans: Trygve Lie; gutten fra Grorud som ble generalsekretær i FN, Oslo 1946
  • Lie, Trygve: De forente nasjoner, Stockholm 1949
  • Lie, Trygve: Syv år for freden, Oslo 1954
  • Lie, Trygve: Internasjonal politikk, Oslo 1955
  • Lie, Trygve: Leve eller dø Norge i krig, Oslo 1955
  • Lie, Trygve: Med England i ildlinjen 1940-42, Oslo 1956
  • Lie, Trygve: Hjemover, Oslo 1958
  • Lie, Trygve: Oslo-Moskva-London, Oslo 1968
  • Lie, Trygve og Wilder Foote (red.): Public papers of the Secretaries-General of the United Nations, New York 1969
  • Hazzard, Shirley: Defeat of an idea. A study of the self-destruction of the United Nations, London 1973
  • Riste, Olav: Ein idé og ein myte: Roosevelts frihamnstanke for Nord-Norge, Oslo 1982