Owren, Trygve

Owren, Trygve (1912-1987)

Parti:
Høyre
Sist innvalgt som representant for
Oppland 1965-1969
Ansiennitet:
6 år, 19 dager

Gå til bildegalleri

Owren, Trygve har avgått ved døden.

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 07.10.1912 i Fåberg, Oppland
  • Død 03.03.1987
  • Sønn av gårdbruker Peder Aslak Berntsen Owren (1876-) og Anna Nermo (1874-)

Stortingsperioder

  • Vararepresentant nr 2 for Oppland, 1958 - 1961, H.
  • Vararepresentant nr 1 for Oppland, 1961 - 1965, H.
  • Representant nr 5 for Oppland, 1965 - 1969, H.

Vararepresentasjoner

  • Rykket opp som representant 14.09.1963 etter Guttorm Granums død.

Medlemskap i presidentskapet

  • 1965-69

    Varasekretær, Lagtinget, 08.10.1965 - 30.09.1969

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1961-65

    Medlem, Sosialkomiteen, 03.10.1963 - 30.09.1965

    1965-69

    Medlem, Sosialkomiteen, 15.10.1965 - 30.09.1969
    Varamedlem, Valgkomiteen, 25.10.1967 - 30.09.1969

Medlemskap i delegasjoner

  • 1969-73

    Vararepresentant, FNs generalforsamling, 1969 -

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Eksamen Owren middelskole 1930
  • Handelsskole 1931
  • Vinterlandbruksskolen 1936
  • Studiereiser i Europa 1936
  • Forvalteravdelingen (Vinterlandbruksskolen) 1937
  • Studiereiser Amerika 1957

Yrke

  • Studieleder i Norges Bondelag 1936-1940
  • Pelsdyroppdretter i Vingrom fra 1937
  • Eier av fabrikk som produserer transportartikler for land- og skogbruk på Lillehammer fra 1947
  • Gårdbruker på Nes på Romerike 1954-1972

Annen aktivitet, krigsinnsats m.m.

  • Deltok i Mil.org. 1943-1945

Medaljer og utmerkelser m.m.

  • Deltakermedaljen etter krigen 1945

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Fåberg kommunestyre 1955-1959
  • Medlem Fåberg formannskap 1959-1963
  • Medlem Lillehammer formannskap 1963-1967

Offentlige verv

  • Varamedlem Rådet for Distriktenes utbyggingsfond 1965-1983
  • Varamedlem A/S Vinmonopolets råd 1966-1970, medlem 1970-1982
  • Formann Utvalg til å vurdere praktiseringen av politikken for innvandring av utenlandske arbeidstakere 1970-1972
  • Formann Kontaktutvalget 1977-1982
  • Formann Revisjonskomiteen 1978-1982
  • Medlem A/S Vinmonopolets bedriftsforsamling, 1980-1982

Tillitsverv i partier

  • Formann Fåberg Høyre 1955-1963
  • Formann Oppland Høyre 1958-1963
  • Medlem Høyres landsstyre 1958-1963

Tillitsverv i organisasjoner

  • Studieleder Norges Bondelag 1936-1940
  • Formann Gudbrandsdal pelsdyralslag 1953-1962

Andre administrative verv

  • Formann Styret for Trygve Owren A/S 1957-1983
  • Medlem Styret for Fåberg Gudbrandsdal Sparebank 1962-1976, formann 1976-1977, medlem 1977-1982
  • Medlem Styret for Trambo A/S 1967-1980, formann 1980-1981, medlem 1981-1983