Grande, Trine Skei

Grande, Trine Skei (1969-)

Parti:
Venstre
Representant for
Oslo 2017-2021
Medlem:
Utdannings- og forskningskomiteen
Ansiennitet:
16 år, 36 dager

Gå til bildegalleri

Tilhører

Den utvidede utenriks- og forsvarskomité

Medlem
12.10.2017 - 30.09.2021

Utdannings- og forskningskomiteen

Medlem
12.10.2017 - 30.09.2021

Valgkomiteen

Medlem
07.10.2017 - 30.09.2021

Stortingets delegasjon til Nordisk råd

Varamedlem
17.10.2017 - 30.09.2018

Venstre

Leder gruppestyret
01.10.2017 - 30.09.2021

Biografi

Personalia

  • Født 02.10.1969 i Overhalla, Nord-Trøndelag
  • Datter av byggmester Helge H. Grande (1925-2007) og lærer og skredder Oddveig Skei (1936-)

Stortingsperioder

  • Vararepresentant nr 1 for Oslo, 2001 - 2005, V.
  • Representant nr 15 for Oslo, 2005 - 2009, V.
  • Representant nr 10 for Oslo, 2009 - 2013, V.
  • Representant nr 8 for Oslo, 2013 - 2017, V.
  • Representant nr 7 for Oslo, 2017 - 2021, V.

Vararepresentasjoner

  • Møtte fast som representant 19.10.2001-30.09.2005 for Odd Einar Dørum.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 2001-2005

    Medlem, Den utvidede utenrikskomité, 22.10.2001 - 30.09.2005
    Medlem, Kirke-, utdannings- og forskningskomiteen, 22.10.2001 - 30.09.2005
    Medlem, Valgkomiteen, 01.11.2001 - 30.09.2005
    Medlem, Den forberedende fullmaktskomité, 16.06.2005 - 30.09.2005

    2005-2009

    Medlem, Fullmaktskomiteen, 01.10.2005 - 30.09.2009
    Medlem, Valgkomiteen, 10.10.2005 - 30.09.2009
    Medlem, Familie- og kulturkomiteen, 19.10.2005 - 30.09.2009

    2009-2013

    Medlem, Den utvidede utenriks- og forsvarskomité, 20.10.2009 - 30.09.2013
    Medlem, Kontroll- og konstitusjonskomiteen, 20.10.2009 - 30.09.2013
    Medlem, Valgkomiteen, 08.10.2009 - 30.09.2013
    Medlem, Fullmaktskomiteen, 01.10.2009 - 30.09.2013
    Medlem, Kirke-, utdannings- og forskningskomiteen, 20.10.2009 - 30.09.2013

    2013-2017

    Medlem, Den utvidede utenriks- og forsvarskomité, 17.10.2013 - 30.09.2017
    Medlem, Utenriks- og forsvarskomiteen, 17.10.2013 - 30.09.2017

    2017-2021

    Medlem, Den utvidede utenriks- og forsvarskomité, 12.10.2017 - 30.09.2021
    Medlem, Valgkomiteen, 07.10.2017 - 30.09.2021
    Medlem, Utdannings- og forskningskomiteen, 12.10.2017 - 30.09.2021

Medlemskap i spesialkomiteer, interne styrer og utvalg m.m.

  • 2009-2013

    Medlem, Den særskilte komité til å behandle redegjørelse fra justisministeren og forsvarsministeren i Stortingets møte 10. november 2011 om angrepene 22. juli, 17.11.2011 - 08.03.2012

    2013-2017

    Medlem, Reglementskomiteen, 16.06.2016 - 30.09.2017

Medlemskap i delegasjoner

  • 2001-2005

    Delegat, FNs generalforsamling, 01.10.2003 -

    2009-2013

    Varamedlem, Stortingets delegasjon for forbindelser med Europaparlamentet, 22.10.2009 - 30.09.2013

    2013-2017

    Medlem, Europautvalget, 17.10.2013 - 30.09.2017
    Medlem, Stortingets delegasjon for forbindelser med Europaparlamentet, 12.11.2013 - 30.09.2017

    2017-2021

    Varamedlem, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 17.10.2017 - 30.09.2018

Medlemskap i gruppestyrer

  • 2001-2005

    Leder gruppestyret, Venstre, 19.10.2001 - 30.09.2005

    2005-2009

    Nestleder gruppestyret, Venstre, 19.10.2005 - 30.09.2009

    2009-2013

    Leder gruppestyret, Venstre, 01.10.2009 - 30.09.2013

    2013-2017

    Leder gruppestyret, Venstre, 01.10.2013 - 30.09.2017

    2017-2021

    Leder gruppestyret, Venstre, 01.10.2017 - 30.09.2021

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Samfunnsfaglig linje ved Namsos videregående skole 1986-1988
  • Forprøver i språkvitenskap ved Universitetet i Trondheim 1988
  • Sosialøkonomi grunnfag ved Universitetet i Trondheim 1989
  • Statsvitenskap mellomfag ved UiO 1990-1991
  • Historie grunnfag ved UiO 1991-1992

Yrke

  • Freelance journalist i Namdal Arbeiderblad 1984-1988
  • Lærer ved Hunn barneskole 1989 (2 mnd.)
  • Valgkampsekretær i Nord-Trøndelag Venstre 1989 (4 mnd.)
  • Kampanjesekretær i Norges Unge Venstre 1990
  • Politisk sekretær i Venstres Hovedorganisasjon 1990 (2 mnd.)
  • Adjunkt ved Levanger videregående skole 1992-1994
  • Foreleser i sosialfag ved Høyskolen i Levanger 1993
  • Informasjonssekretær i Norsk Studentunion 1994-1995
  • Generalsekretær i Norges Bygdeungdomslag 1995-1997
  • Generalsekretær i Landsrådet for Norges barne- og ungdomsorganisasjoner 1997-1999

Medaljer og utmerkelser m.m.

  • Det Kongelige Selskap for Norges Vel Fortjenestemedalje i sølv 1995 (grunnet innsats i barne- og ungdomsarbeid)

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Varamedlem Overhalla kommunestyre 1987-1991
  • Varamedlem Oslo bystyre 1995-1997, medlem 1997-1999, 1999-2003

Fylkespolitisk aktivitet

  • Medlem fylkesting, Nord-Trøndelag 1991-1993, 1994-1995
  • Medlem fylkesutvalg, Nord-Trøndelag 1993-1994

Offentlige verv

  • Medlem Fylkesskolestyret, Nord-Trøndelag 1991-1994
  • Varamedlem Finanskomiteen, Oslo 1995-1997
  • Medlem Fylkeslandbruksstyret i Oslo 1995-2001
  • Observatør FNs Generalforsamling, New York 1996
  • Medlem Kontaktutvalget mellom innvandrere og norske myndigheter 1996-2002
  • Medlem Samferdsels- og miljøkomiteen, Oslo 1997-1999
  • Varamedlem Nordisk Ungdomskomité 1997-1999
  • Medlem Programstyret for forskningsprogrammet "Idrett, samfunn og frivillig organisering" 1998-2001
  • Medlem Rådet for Maktutredningen 1998-2003
  • Leder Kultur- og utdanningskomiteen, Oslo 1999-2000
  • Varamedlem Kriminalforebyggende råd 1999-2000
  • Byråd Kultur og utdanning i felles Borgerlig Byråd 2001-2002
  • Medlem Distriktskommisjonen 2003-2005

Tillitsverv i partier

  • Leder Nord-Trøndelag Unge V 1987-1989
  • Medlem Styret i Nord-Trøndelag V 1987-1990
  • Medlem Sentralstyret i Unge Venstre 1989-1991
  • Medlem Sentralstyret i Venstre 1990-2000, 1. nestleder 2000-2010, leder fra 2010
  • Medlem Unge Vs internasjonale utvalg 1990-1992
  • Leder Norges Venstrekvinnelag 1990-1992
  • Deltaker Nordisk råd 1991-1994 (ungdomsdelegat fra NLRU)
  • Visepresident Nordens Liberale og radikale ungdomsforbund 1991-1993
  • Leder Unge Vs valgkamputvalg 1991
  • Medlem Vs landsstyre fra 1994
  • Nestleder Oslo V 1995-1996, leder 1997-2000
  • Ordfører Oslo Vs representantskap 1996-1997

Tillitsverv i organisasjoner

  • Diverse skolepolitiske verv 1984-1988
  • Medlem Styret for Overhalla Kommunale fritidsklubb 1984-1985
  • Nestleder Nord-Trøndelag 4H 1986-1989, leder 1992-1994
  • Medlem Styret for Nord-Trøndelag barne- og ungdomsråd 1987-1988
  • Medlem Norden/Europautvalget i Landsrådet for Norges barne- og ungdomsorganisasjoner 1990-1991
  • Medlem Styret i Norske 4H 1994-1996
  • Medlem Nei til EUs Kvinnegruppe 1994
  • Observatør Representantskapet/årsmøtet i Norges Bondelag og Landbrukets Felleskontor 1995-1997
  • Nestleder Norske 4H 1996-1997
  • Medlem Organisasjonsutviklingskomiteen i Selskapet for Norges Vel 1998-1999
  • Medlem Valgkomiteen i Selskapet for Norges vel fra 2002
  • Medlem Styret for Løvebakken mållag fra 2009

Andre administrative verv

  • Medlem Styret for Atlantis ungdomsutveksling 1997-1999
  • Leder Styret for Oslo Konserthus AS 2008-2010
  • Leder Styret for Oslo Kino AS 2008-2010