Thoresen, Tom

Thoresen, Tom (1947-)

Parti:
Arbeiderpartiet
Sist innvalgt som representant
for Østfold 1997-2001
Ansiennitet:
24 år, 0 dager

Gå til bildegalleri

Biografi

Personalia

  • Født 16.05.1947 i Glemmen, Østfold
  • Sønn av ekspeditør Asbjørn Thoresen (1910-1995) og husmor Else Agate Pettersen (1917-)

Stortingsperioder

  • Representant nr 8 for Østfold, 1977 - 1981, A.
  • Representant nr 5 for Østfold, 1981 - 1985, A.
  • Representant nr 3 for Østfold, 1985 - 1989, A.
  • Representant nr 3 for Østfold, 1989 - 1993, A.
  • Representant nr 5 for Østfold, 1993 - 1997, A.
  • Representant nr 6 for Østfold, 1997 - 2001, A.

Medlemskap i presidentskapet

  • 1985-89

    2. varapresident, Odelstinget, 13.05.1986 - 30.09.1989

    1989-93

    1. varapresident, Odelstinget, 10.10.1989 - 30.09.1993

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1977-81

    Medlem, Administrasjonskomiteen, 18.10.1977 - 30.09.1981

    1981-85

    Medlem, Kirke- og undervisningskomiteen, 21.10.1981 - 30.09.1985

    1985-89

    Medlem, Finanskomiteen, 23.10.1985 - 30.09.1989
    Varamedlem, Valgkomiteen, 09.10.1985 - 30.09.1989

    1989-93

    Medlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 15.11.1990 - 30.09.1993
    Medlem, Utenriks- og konstitusjonskomiteen, 15.09.1992 - 30.09.1993
    Varamedlem, Valgkomiteen, 10.10.1989 - 30.09.1993
    Medlem, Finanskomiteen, 23.10.1989 - 15.09.1992

    1993-97

    Nestleder, Kontroll- og konstitusjonskomiteen, 21.10.1993 - 29.10.1996
    Medlem, Utenrikskomiteen, 29.10.1996 - 30.09.1997
    Medlem, Valgkomiteen, 11.10.1993 - 30.09.1997
    Medlem, Den utvidede utenrikskomité, 21.10.1993 - 30.09.1997

    1997-2001

    Medlem, Utenrikskomiteen, 21.10.1997 - 30.09.2001
    Medlem, Den utvidede utenrikskomité, 21.10.1997 - 30.09.2001
    Medlem, Valgkomiteen, 08.10.1997 - 30.09.2001

Medlemskap i spesialkomiteer, interne styrer og utvalg m.m.

  • 1985-89

    Varamedlem, Tilsynsutvalget for Stortingsbiblioteket, 01.10.1985 - 30.09.1989

    1993-97

    Medlem, Den særskilte komité som ble nedsatt av Stortinget 8. desember 1993, 10.12.1993 - 03.03.1994

Medlemskap i delegasjoner

  • 1977-81

    Varamedlem, Stortingets delegasjon til Europarådets parlamentariske forsamling, 1980 - 1981

    1981-85

    Varamedlem, Stortingets delegasjon til Europarådets parlamentariske forsamling, 1981 - 1985

    1985-89

    Nestleder, Stortingets delegasjon til Europarådets parlamentariske forsamling, 13.11.1985 - 30.09.1989

    1989-93

    Varamedlem, KSSE (parlamentarikerdelegasjonen til konferansen for sikkerhet og samarbeid i Europa), 18.03.1993 - 30.09.1993
    Leder, Stortingets delegasjon til Europarådets parlamentariske forsamling, 07.11.1989 - 30.09.1993

    1993-97

    Medlem, Stortingets delegasjon for forbindelser med Europaparlamentet, 16.12.1996 - 30.09.1997
    Medlem, Stortingets delegasjon til Nordisk Råd, 04.11.1996 - 30.09.1997
    Leder, Stortingets delegasjon til Europarådets parlamentariske forsamling, 04.11.1993 - 16.12.1996

    1997-2001

    Medlem, Europautvalget, 04.11.1997 - 30.09.2001
    Leder, Stortingets delegasjon til Europarådets parlamentariske forsamling, 04.11.1997 - 30.09.2001
    Varamedlem, Stortingets delegasjon for forbindelser med Europaparlamentet, 04.11.1997 - 30.09.2001

    2001-2005

    Delegat, FNs generalforsamling, 2001 -

Medlemskap i gruppestyrer

  • 1989-93

    Nestleder gruppestyret, Arbeiderpartiet, 03.11.1990 - 30.09.1993
    Sekretær gruppestyret, Arbeiderpartiet, 01.10.1989 - 03.11.1990

    1993-97

    Leder gruppestyret, Arbeiderpartiet, 25.10.1996 - 30.09.1997
    Nestleder gruppestyret, Arbeiderpartiet, 01.10.1993 - 25.10.1996

    1997-2001

    Nestleder gruppestyret, Arbeiderpartiet, 17.10.1997 - 30.09.2001
    Leder gruppestyret, Arbeiderpartiet, 01.10.1997 - 17.10.1997

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Examen artium 1966
  • Pedagogisk seminar 1973
  • Cand.philol. (norsk, historie, statsvitenskap) 1974

Yrke

  • Lektor Christianslund videregående skole, Fredrikstad 1976-1977 (permisjon fra 1977)
  • Direktør for Statens Medieforvaltning fra 2002

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Fredrikstad bystyre 1971-1975, 1977-1979, 1979-1983, 1983-1987
  • Medlem Fredrikstad formannskap 1975-1977

Offentlige verv

  • Medlem Kulturutvalget, Fredrikstad 1971-1975
  • Varamedlem Finansutvalget 1976-1977
  • Medlem Generalplanutvalget 1976-1977
  • Medlem Nedre Glomma regionalplanutvalg 1976-1977
  • Nestleder Likestillingsrådet 1983-1987, medlem 1987-1992
  • Nestleder Det rådgivende kontaktutvalg for Direktoratet for naturforvaltning 1989-1993
  • Nestleder Kommisjonen til å utarbeide en kontrollordning for de hemmelige tjenester 1993-1994
  • Medlem Kringkastingsrådet 2002-2005
  • Medlem Den norske nasjonalkommisjonen for UNESCO fra 2008

Tillitsverv i partier

  • Formann Centrum AUL, Fredrikstad 1969-1970
  • Medlem Styret for Fredrikstad AUF 1969-1976
  • Redaktør og redaksjonssekretær A-stud's avis "Tross Alt" 1971-1972
  • Vararepresentant Det norske Arbeiderpartis landsstyre 1973-1977
  • Studieleder Østfold AUF 1976-1977
  • Formann Ap's medieutvalg 1984-1985
  • Medlem Prosjektgruppen "Makt og avmakt" 1994
  • Medlem Representantskapet Oslo DNA
  • Medlem Representantskapet Oslo AUF
  • Medlem Representantskapet Fredrikstad DNA
  • Medlem Representantskapet Østfold DNA

Andre administrative verv

  • Formann Styret for Gamlebyen folkehøgskole 1976-1977
  • Formann Styret for Fredrikstad-avisen Demokraten