Støttemeny
Hovedmeny
Søk
Lokalmeny
Hovedinnhold
Bunntekst
Hold Ctrl-tasten nede (Cmd-tasten på Mac).
Trykk på + for å forstørre eller – for å forminske.
Skriv ut siden Skriv ut    Meld feil Meld feil      

Widvey, Thorhild ( 1956- )

Høyre
Sist innvalgt som representant for Rogaland 1993-1997
Ansiennitet: 8 år, 3 dager

Biografi

Personalia

Født 09.01.1956 i Avaldsnes, Rogaland
Datter av maskinsjef Aksel Widvey og Tordis Marie Vikshåland

Stortingsperioder

Vararepresentant nr 3 for Rogaland, 1985 - 1989, H.
Representant nr 6 for Rogaland, 1989 - 1993, H.
Representant nr 9 for Rogaland, 1993 - 1997, H.

Medlemskap i stortingskomiteer

1989-93

Varamedlem, Valgkomiteen, 23.10.1989 - 30.09.1993
Medlem, Sosialkomiteen, 23.10.1989 - 30.09.1993

1993-97

Medlem, Samferdselskomiteen, 21.10.1993 - 30.09.1997
Medlem, Valgkomiteen, 11.10.1993 - 30.09.1997

Medlemskap i delegasjoner

1989-93

Delegat, FNs generalforsamling, 01.01.1991 -
Varamedlem, Stortingets gruppe av Den Interparlamentariske Union (IPU), 01.10.1989 - 30.09.1993

1993-97

Varamedlem, Den norske delegasjon til EFTAs og EØS' parlamentarikerkomiteer, 04.11.1993 - 30.09.1997

Medlemskap i gruppestyrer

1993-97

Medlem gruppestyret, Høyre, 01.10.1993 - 30.09.1997

Medlemskap i regjering

Statssekretær, Fiskeridepartementet, 18.06.2002 - 31.01.2003
Statssekretær, Utenriksdepartementet, 31.01.2003 - 18.06.2004
Statsråd, Olje- og energidepartementet, 18.06.2004 - 17.10.2005
Statsråd, Kulturdepartementet, 16.10.2013 - 31.12.2013
Statsråd, Kulturdepartementet, 01.01.2014 -

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Idrætshøjskolen i Århus 1975-1976
  • Eksamen videregående skole 1975

Yrke

  • Idrettsleder HVPU-institusjon 1976-1982, 1986
  • Prosjektleder Karmøy kommune 1983-1985
  • Markedskonsulent Rica-hotellene i Haugesund 1987-1989

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Karmøy kommunestyre 1979-1983
  • Medlem Karmøy formannskap 1983-1987, 1987-1989

Fylkespolitisk aktivitet

  • Medlem fylkesutvalg, Rogaland 1987-1989

Offentlige verv

  • Medlem Kulturstyret, Karmøy 1979-1983
  • Varamedlem en rekke fylkeskommunale nemnder 1979-1989
  • Varamedlem en rekke kommunale nemnder 1979-1989
  • Medlem Helse- og sosialstyret, Karmøy 1983-1987
  • Medlem Helse- og sosialstyret, Rogaland 1987-1989
  • Medlem Sektorstyret for somatiske sykehus 1987-1989
  • Varamedlem Det regionale høgskolestyret for Rogaland, 1988-1990
  • Nestformann Norges reiselivsråd fra 1990
  • Medlem Styret for Nortraships Sjømannsfond fra 1990
  • Medlem Utvalg for sikkerhetspolitikk, nedrustning og internasjonale utfordringer mot norsk sikkerhet fra 2007

Tillitsverv i partier

  • Medlem Karmøy Høyres styre og arbeidsutvalg fra 1980
  • Medlem Rogaland Høyres styre og arbeidsutvalg fra 1985
  • Gruppeleder Høyres kommunestyregruppe i Karmøy 1987-1989
  • Medlem Sentralstyret i Høyre fra 2008

Tillitsverv i organisasjoner

  • Forbundmedlem Styret i Norges Handicapidrettsforbund (NHIF) 1983-1987
  • Viseformann Norges Handicapidrettsforbund (NHIF) 1985-1987
  • Medlem Norges Idrettsforbunds IPU-utvalg (Idrett for psykisk utviklingshemmede) fra 1988
  • Nestleder Europabevegelsen i Norge fra 1992
  • Leder Sjømannskirkens hovedstyre fra 2009

Andre administrative verv

  • Leder Styret for stiftelsen Hiimsmoenkollektivet fra 1988
  • Medlem Styret i Aker Drilling ASA fra 2005
  • Medlem Styret for Bjørge ASA fra 2006
 

Tilhører

Høyre
Rogaland

Statsråd Kulturdepartementet,
01.01.2014 -

Stortinget
0026 Oslo
Sentralbord 23 31 30 50

Stortingets
informasjonstjeneste
Telefon 23 31 33 33

 

Ansvarlig redaktør: Eli Pauline Fiskvik
Nettredaktør: Lars Henie Barstad
Om stortinget.no  Åpne data på Stortinget