Støttemeny
Hovedmeny
Søk
Lokalmeny
Hovedinnhold
Bunntekst
Hold Ctrl-tasten nede (Cmd-tasten på Mac).
Trykk på + for å forstørre eller – for å forminske.
Skriv ut siden Skriv ut    Meld feil Meld feil      

Andenæs, Tønnes Madsson ( 1923-1975 )

Arbeiderpartiet
Sist innvalgt som representant for Akershus 1973-1977
Ansiennitet: 5 år, 145 dager

Andenæs, Tønnes Madsson har avgått ved døden.

Biografi

Personalia

Født 25.06.1923 i Innvik, Sogn og Fjordane
Død 22.02.1975
Sønn av sogneprest Mads Olsen Andenæs (1855-1942) og Signe Theoline Mydland (1883-1958)

Stortingsperioder

Representant nr 3 for Akershus, 1969 - 1973, A.
Representant nr 6 for Akershus, 1973 - 1977, A.

Vararepresentasjoner

Døde 22.02.1975, Svein Gunnar Morgenlien møter som representant.

Medlemskap i stortingskomiteer

1969-73

Medlem, Samferdselskomiteen, 14.10.1969 - 30.09.1973
Varamedlem, Valgkomiteen, 08.10.1969 - 30.09.1973

1973-77

Medlem, Administrasjonskomiteen, 18.10.1973 - 22.02.1975
Varamedlem, Valgkomiteen, 09.10.1973 - 22.02.1975

Medlemskap i delegasjoner

1969-73

Medlem, Stortingets delegasjon til Nordisk Råd, 01.01.1972 - 01.01.1973
Varamedlem, Stortingets gruppe av Den Interparlamentariske Union (IPU), 01.10.1969 - 30.09.1973

1973-77

Varamedlem, Stortingets delegasjon til Nordisk Råd, 01.01.1973 - 01.01.1975

Medlemskap i regjering

Statssekretær, Kirke- og undervisningsdepartementet, 15.01.1965 - 12.10.1965

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Student 1943
  • Flyvåpenets flyskole, Canada og England 1944-1945
  • Cand.jur. 1955
  • Bokhandlerskolen 1956

Yrke

  • Sjef for Universitetsforlaget 1950-1975
  • Advokatbevilling 1958
  • Chief Advisor, Makerere University College, Uganda 1967-1968

Medaljer og utmerkelser m.m.

  • Deltakermedaljen 1945
  • Ridder av Den islandske falkorden 1965

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Bærum kommunestyre 1963-1967, 1967-1971

Offentlige verv

  • Medlem Den norske nasjonalkommisjonen for UNESCO 1952-1955
  • Nestformann Styret for Bærum sykehus 1962-1969
  • Medlem Skolestyret, Bærum 1963-1971
  • Nestformann Planleggingskomiteen for nytt fylkessykehus for Vestre Akershus 1966-1968
  • Formann Skoleutvalget for gymnasene i Bærum 1966-1971

Tillitsverv i organisasjoner

  • Formann Norsk-Færøysk lag 1947-1959
  • Formann Studentenes flyktningskomité 1948-1950
  • Formann Norske studenters lånefond for politiske flyktninger 1950-1953
  • Medlem Styret i Norsk samband for de Forente nasjoner 1951-1955
  • Sekretær Studentenes selvbyggerlag 1954-1957
  • Formann Norsk-Islandsk samband 1960-1965
  • Formann AOF-foreningen i Bærum 1961-1965

Litteratur

Andenæs, Tønnes Madsson (medred.): Scholarly Publishing: an international journal for authors and publishers
Andenæs, Tønnes Madsson: Grunnloven vår. Utgave for selvstudium, Oslo 1949
Andenæs, Tønnes Madsson: The constitution of Norway, Oslo 1951
Andenæs, Tønnes Madsson (red.): Studenthandboka
Andenæs, Tønnes Madsson: La constitution norvégienne, Oslo 1962
Andenæs, Tønnes Madsson: Die Verfassung Norwegens, Oslo 1964
Andenæs, Tønnes Madsson: University welfare building. Memorandum from Tønnes Andenæs to Makerere University College, Uganda, Oslo 1968
Lie, Knut (red.): Ikke av brød alene, Oslo 1973
 

Stortinget
0026 Oslo
Sentralbord 23 31 30 50

Stortingets
informasjonstjeneste
Telefon 23 31 33 33

 

Ansvarlig redaktør: Eli Pauline Fiskvik
Nettredaktør: Lars Henie Barstad
Om stortinget.no  Åpne data på Stortinget