Støttemeny
Hovedmeny
Søk
Lokalmeny
Hovedinnhold
Bunntekst
Hold Ctrl-tasten nede (Cmd-tasten på Mac).
Trykk på + for å forstørre eller – for å forminske.
Skriv ut siden Skriv ut    Meld feil Meld feil      

Olsen, Ulrik ( 1885-1963 )

Arbeiderpartiet
Sist innvalgt som representant for Møre og Romsdal 1958-1961
Ansiennitet: 27 år, 263 dager

Olsen, Ulrik har avgått ved døden.

Biografi

Personalia

Født 02.08.1885 i Hitteren, Sør-Trøndelag
Død 04.10.1963
Sønn av gårdbruker Peder Olsen (1847-1933) og Dorothea Hesnes (1848-1931)

Stortingsperioder

Representant nr 2 for Kjøpstedene i Møre og Romsdal fylke (Kristiansund, Molde, Ålesund), 1934 - 1936, A.
Representant nr 1 for Kjøpstedene i Møre og Romsdal fylke (Kristiansund, Molde, Ålesund), 1937 - 1945, A.
Representant nr 1 for Kjøpstedene i Møre og Romsdal fylke (Kristiansund, Molde, Ålesund), 1945 - 1949, A.
Representant nr 3 for Kjøpstedene i Møre og Romsdal fylke (Kristiansund, Molde, Ålesund), 1950 - 1953, A.
Representant nr 1 for Møre og Romsdal, 1954 - 1957, A.
Representant nr 1 for Møre og Romsdal, 1958 - 1961, A.

Vararepresentasjoner

Medlem av Regjeringen 20.12.1948-10.01.1950, Gottfred Hoem møtte som representant.
Medlem av Regjeringen 11.01.1950-10.01.1954, Karl Johan Aarønes møtte som representant.
Medlem av Regjeringen 11.01.1954-02.07.1956, Peter Kjeldseth Moe møtte som representant.
Medlem av Regjeringen 02.07.1956-10.01.1958, Arnfinn Severin Roald møtte som representant.
Medlem av Regjeringen 11.01.1958-01.09.1958, Oscar Andreas Ingebrigtsen møtte som representant.

Medlemskap i stortingskomiteer

1945-49

Forsterkningsmedlem, Justiskomiteen, 04.12.1946 - 20.12.1948
Formann, Kommunalkomiteen, 13.12.1945 - 20.12.1948

1958-61

Medlem, Samferdselskomiteen, 08.10.1958 - 30.09.1961

Medlemskap i regjering

Statsråd, Kommunal- og arbeidsdepartementet, 20.12.1948 - 19.11.1951
Statsråd, Kommunal- og arbeidsdepartementet, 19.11.1951 - 22.01.1955
Statsråd, Kommunal- og arbeidsdepartementet, 22.01.1955 - 01.09.1958

Utdanning og yrkeserfaring

Lærlingepraksis

  • Snekkerlære 1899

Yrke

  • Arbeidet som snekkersvenn til 1914
  • Startet egen forretning i sild- og fiskebransjen med tilvirkning, eksport og tranraffineri 1914

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Kristiansund bystyre 1913-1916, ordfører 1934-1937, 1937-1940, 1945-1947
  • Medlem Kristiansund formannskap 1916-1919, 1919-1922, 1922-1925, 1925-1928, 1928-1931, 1931-1934, 1940-1945, 1947-1951

Offentlige verv

  • Medlem Skolestyret, Kristiansund 1920-1928, formann 1928-1933
  • Medlem Ligningsrådet, Kristiansund fra 1920
  • Medlem Styret for Kristiansund elektrisitetsverk 1924-1945
  • Medlem Administrasjonsstyret, Kristiansund 1933-1935 (representant for kommunen)
  • Medlem Styret for Norges Kommunalbank 1946-1954
  • Medlem Granskningskomiteen angående nasjonalhjelpen av 1948 fra 1948
  • Formann Komiteen av 1948 for omorganisering av Kommunalbanken fra 1948
  • Formann Komiteen for opprettelse av garantifond for lån til vanskeligstilte kommuner av 1948 fra 1948
  • Formann Styret for Områdeplanleggingen fra 1949
  • Formann Styret for Utbyggingsfondet for Nord-Norge 1952-1961
  • Formann Komiteen til å utrede spørsmålet om hvorvidt fiskeriindustri og andre kjøpere skal motta fisk utenlandske trålere 1960-1962
  • Medlem Havnestyret, Kristiansund
  • Medlem Ligningsnemnda, Kristiansund

Tillitsverv i organisasjoner

  • Formann Styret i Oma IOGT 1907-1909
  • Medlem Styret for Norges kooperative landsforening 1917-1918
  • Formann Styret for Distriktsavdeling av Norges kooperative landsforening 1920-1922

Andre administrative verv

  • Formann Styret for Kirkelandets Husholdningsforening 1911-1918
  • Formann Styret for Tidens krav, Kristiansund 1913-1940, 1945-1947
  • Medlem Styret for Sundbåtene fra 1919
  • Formann Styret for Geilo Jernvarefabrikk 1959-1961
 

Stortinget
0026 Oslo
Sentralbord 23 31 30 50

Stortingets
informasjonstjeneste
Telefon 23 31 33 33

 

Ansvarlig redaktør: Eli Pauline Fiskvik
Nettredaktør: Lars Henie Barstad
Om stortinget.no  Åpne data på Stortinget