Sand, Ulf Oscar

Sand, Ulf Oscar (1938-2014)

Parti:
Arbeiderpartiet

Gå til bildegalleri

Sand, Ulf Oscar har avgått ved døden.

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 22.05.1938 i Bærum, Akershus
  • Død 29.12.2014
  • Sønn av overingeniør Thormod Sand (1906-1976) og husmor Erna Løvdal (1907-1984)

Medlemskap i regjering

  • Statssekretær, Lønns- og prisdepartementet, 19.03.1971 - 08.05.1972
    Statssekretær, Forbruker- og administrasjonsdepartementet, 08.05.1972 - 18.10.1972
    Statssekretær, Forbruker- og administrasjonsdepartementet, 22.10.1973 - 10.10.1977
    Statsråd, Finansdepartementet, 08.10.1979 - 04.02.1981
    Statsråd, Finansdepartementet, 04.02.1981 - 14.10.1981

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Hägerstensåsen skole, Stockholm 1944-1945 (1. klasse)
  • Evje folkeskole, Bærum 1945-1951
  • Fagerborg realskole og gymnas 1951-1957
  • Embetsstudiet i sosialøkonomi, Universitetet i Oslo 1959-1963
  • Cand.oecon. 1963

Yrke

  • Ansatt i planleggingsavdelingen i Finansdepartementet 1964-1966
  • Økonom i LO 1966-1971
  • Leder for LOs økonomiske avdeling 1977-1983
  • Direktør for Statens Lånekasse for utdanning 1983-1986
  • Departementsråd i Kommunal- og arbeidsdepartementet 1986-2003 (Kommunal- og regionaldepartementet fra 1998)

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Bærum formannskap 1967-1971

Offentlige verv

  • Formann Utdanningsfinansieringsutvalget 1977-1979
  • Medlem Det tekniske beregningsutvalg 1977-1979
  • Medlem Renteutvalget 1978-1979
  • Medlem Forsvarsrådet, 1980
  • Medlem Representantskapet for Bergen Bank 1982-1990 (valgt av Stortinget)
  • Medlem Kontrollkomiteen i Bergen Bank 1982-1990
  • Medlem Utvalget til å vurdere revisjon av valutaloven 1982-1983
  • Leder Styret for Statens lånekasse for utdanning 1994-2003

Tillitsverv i partier

  • Formann Arbeiderpartiets studentlag 1960
  • Formann Fritt Forum, arbeiderbevegelsens studentforbund 1962-1963
  • Medlem AUFs sentralstyre 1964-1969
  • Medlem Det norske Arbeiderpartis internasjonale utvalg 1965-1967
  • Medlem (sekretær) Industriutvalget 1969-1971
  • Medlem Landbruksutvalget 1973-1975
  • Formann DNAs økonomisk-politiske utvalg 1981-1983
  • Medlem Programutvalget fra 1981
  • Formann DNAs skatteutvalg 1982-1983
  • Formann Oslo Arbeidersamfunn 1982-1983
  • Medlem Prinsipprogramkomiteen 1969

Tillitsverv i organisasjoner

  • Medlem Styret for Det Norske Studentersamfund 1961