Gabrielsen, Valter

Gabrielsen, Valter (1921-1999)

Parti:
Arbeiderpartiet
Sist innvalgt som representant for
Finnmark 1977-1981
Ansiennitet:
16 år, 22 dager

Gå til bildegalleri

Gabrielsen, Valter har avgått ved døden.

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 04.02.1921 i Fjell, Hordaland
  • Død 23.12.1999
  • Sønn av bestyrer og fisker Georg Nicolai Gabrielsen (1891-1969) og husmor Else Andreassen (1888-1976)

Stortingsperioder

  • Vararepresentant nr 2 for Finnmark, 1958 - 1961, A.
  • Vararepresentant nr 4 for Finnmark, 1961 - 1965, A.
  • Representant nr 1 for Finnmark, 1965 - 1969, A.
  • Representant nr 1 for Finnmark, 1969 - 1973, A.
  • Representant nr 1 for Finnmark, 1973 - 1977, A.
  • Representant nr 1 for Finnmark, 1977 - 1981, A.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1965-69

    Medlem, Sjøfarts- og fiskerikomiteen, 15.10.1965 - 30.09.1969
    Varamedlem, Valgkomiteen, 25.10.1967 - 30.09.1969

    1969-73

    Medlem, Valgkomiteen, 08.10.1969 - 30.09.1973
    Medlem, Sjøfarts- og fiskerikomiteen, 14.10.1969 - 30.09.1973
    Varamedlem, Den forberedende fullmaktskomité, 06.06.1973 - 30.09.1973

    1973-77

    Medlem, Fullmaktskomiteen, 01.10.1973 - 30.09.1977
    Medlem, Valgkomiteen, 09.10.1973 - 30.09.1977
    Medlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 18.10.1973 - 30.09.1977
    Formann, Sjøfarts- og fiskerikomiteen, 18.10.1973 - 30.09.1977
    Medlem, Den forberedende fullmaktskomité, 01.06.1977 - 30.09.1977

    1977-81

    Medlem, Fullmaktskomiteen, 01.10.1977 - 30.09.1981
    Medlem, Valgkomiteen, 11.10.1977 - 30.09.1981
    Medlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 18.10.1977 - 30.09.1981
    Formann, Sjøfarts- og fiskerikomiteen, 18.10.1977 - 30.09.1981

Medlemskap i delegasjoner

  • 1969-73

    Vararepresentant, FNs generalforsamling, 1969 -

    1981-85

    Vararepresentant, FNs generalforsamling, 1981 -

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Middelskoleeksamen 1938
  • Kystskippereksamen 2. klasse 1939
  • Sørmarka folkehøyskole 1939-1940
  • Skipperlinjen ved Statens fiskarfagskole 1944-1945
  • Genéveskolen 1954

Yrke

  • Fiskeskipper til 1951

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Vardø formannskap 1947-1951
  • Medlem Nordkapp formannskap 1955-1959, 1959-1963, 1963-1965

Offentlige verv

  • Medlem Rådet for Statens fiskarfagskole i Honningsvåg 1955-1961, formann 1961-1977
  • Formann Honningsvåg havnevesen 1963-1965
  • Varamedlem Hovedstyret for Statens fiskarbank 1972-1976
  • Formann Kontrollnemnda for Garantikassen for fiskere og fangstfolk på prosentvilkår og Garantikassen for lottfiskere 1975-1980
  • Formann Statens Fiskarbanks avdelingsstyre i Tromsø 1987-1992

Tillitsverv i partier

  • Vararepresentant Det norske Arbeiderpartis landsstyre 1957-1959, medlem 1959-1960
  • Medlem Styret for Honningsvåg Arbeiderparti 1958-1962
  • Formann DNAs fiskeriutvalg 1974-1979

Tillitsverv i organisasjoner

  • Sekretær Vardø faglige fiskarlag 1947-1951
  • Medlem Styret i Finnmark fiskarlag 1949-1951
  • Sekretær Finnmark fiskarlag 1951-1965

Andre administrative verv

  • Medlem Styret for Fiskernes bank, avdeling Honningsvåg fra 1955, formann 1960-1965
  • Medlem Styret for Finnmark og Nord-Troms Fiskeindustri A/S (Fi-No-Tro) 1957-1960, formann
  • Varamedlem Representantskapet for Forretningsbanken A/S fra 1984