Støttemeny
Hovedmeny
Søk
Lokalmeny
Hovedinnhold
Bunntekst
Hold Ctrl-tasten nede (Cmd-tasten på Mac).
Trykk på + for å forstørre eller – for å forminske.
Skriv ut siden Skriv ut    Meld feil Meld feil      

Bjørnstad, Vidar ( 1955- )

Arbeiderpartiet
Sist innvalgt som representant for Akershus 2005-2009
Ansiennitet: 16 år, 0 dager
Finn representantens talerinnlegg

Biografi

Personalia

Født 01.09.1955 i Tolga, Hedmark
Sønn av jernbanearbeider Paul Bjørnstad (1928-) og kroservitør og eier Erna Märtha Riecken (1927-)

Stortingsperioder

Representant nr 6 for Akershus, 1993 - 1997, A.
Representant nr 4 for Akershus, 1997 - 2001, A.
Representant nr 2 for Akershus, 2001 - 2005, A.
Representant nr 7 for Akershus, 2005 - 2009, A.

Medlemskap i stortingskomiteer

1993-97

Medlem, Sosialkomiteen, 21.10.1993 - 30.09.1997
Varamedlem, Valgkomiteen, 11.10.1993 - 30.09.1997

1997-2001

Medlem, Den utvidede utenrikskomité, 21.10.1997 - 30.09.2001
Nestleder, Justiskomiteen, 21.10.1997 - 30.09.2001

2001-2005

Medlem, Kirke-, utdannings- og forskningskomiteen, 22.10.2001 - 30.09.2005
Varamedlem, Den utvidede utenrikskomité, 22.10.2001 - 30.09.2005

2005-2009

Medlem, Utenrikskomiteen, 19.10.2005 - 30.09.2009
Medlem, Den utvidede utenrikskomité, 19.10.2005 - 30.09.2009

Medlemskap i delegasjoner

1993-97

Medlem, Observatørdelegasjonen til Den vesteuropeiske unions (VEUs) parlamentarikerforsamling, 01.10.1995 - 30.09.1997
Varamedlem, Europautvalget, 21.06.1996 - 30.09.1997
Varamedlem, Den norske delegasjon til EFTAs og EØS' parlamentarikerkomiteer, 04.11.1993 - 30.09.1997
Nestleder, Observatørdelegasjonen til Den vesteuropeiske unions (VEUs) parlamentarikerforsamling, 18.11.1993 - 30.09.1995

1997-2001

Medlem, Europautvalget, 30.03.2000 - 30.09.2001
Delegat, FNs generalforsamling, 01.10.2000 -
Medlem, Stortingets delegasjon til EFTA-parlamentarikerkomiteene og Den felles EØS-parlamentarikerkomiteen, 30.03.2000 - 30.09.2001
Varamedlem, Stortingets delegasjon til EFTA-parlamentarikerkomiteene og Den felles EØS-parlamentarikerkomiteen, 04.11.1997 - 30.03.2000
Varamedlem, Stortingets delegasjon for forbindelser med Europaparlamentet, 04.11.1997 - 30.09.2001

2001-2005

Nestleder, Stortingets delegasjon til EFTA-parlamentarikerkomiteene og Den felles EØS-parlamentarikerkomiteen, 08.11.2001 - 30.09.2005
Medlem, Stortingets delegasjon til EFTA-parlamentarikerkomiteene og Den felles EØS-parlamentarikerkomiteen, 06.11.2001 - 08.11.2001

2005-2009

Nestleder, Stortingets delegasjon til Europarådets parlamentariske forsamling, 16.11.2005 - 30.09.2009
Medlem, Stortingets delegasjon for forbindelser med Europaparlamentet, 10.11.2005 - 30.09.2009
Medlem, Stortingets delegasjon til Europarådets parlamentariske forsamling, 10.11.2005 - 16.11.2005

Medlemskap i gruppestyrer

1997-2001

Medlem gruppestyret, Arbeiderpartiet, 17.10.1997 - 30.09.2001

Medlemskap i regjering

Personlig sekretær, Departementet for utviklingshjelp, 01.01.1986 - 01.01.1987

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Støren gymnas, reallinjen 1971-1974
  • Norges Kommunal- og Sosialhøgskole (økonomisk/administrativ linje) 1979-1980
  • Cand.mag. (statsvitenskap, historie, offentlig rett), Oslo 1979
  • Studier hovedfag statsvitenskap 1980-1981
  • Studieopphold USA George Washington University 1990

Yrke

  • Fylkesaksjonsleder i Amnesty International 1984-1985
  • Aksjonssekretær i Arbeiderbevegelsens Internasjonale Støttekomite (AIS) 1985-1986
  • Saksbehandler i LOs org.avd. 1985-1986
  • Saksbehandler LOs internasjonale avd. 1986-1987, 1989-1991
  • Personlig sekretær for LO-lederen 1987-1989
  • Sekretær i AIS 1987-1987
  • Nestleder LOs internasjonale avdeling 1991-1993

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Varamedlem Bærum kommunestyre 1991-1995

Offentlige verv

  • Medlem Voksenopplæringsrådet i Forsvaret 1982-1983
  • Varamedlem Likestillingsrådet 1987-1991
  • Medlem Den norske nasjonalkommisjonen for UNESCO 1988-1991
  • Varamedlem Utvalget for menneskerettigheter 1990-1994
  • Nestleder Likestillingsutvalget, Bærum 1991-1995
  • Leder Utvalget til å vurdere velferdstjenesten i Forsvaret 1992-1993
  • Varamedlem Viltnemnda, Bærum fra 1999

Tillitsverv i partier

  • Diverse verv AUF-studentene ved Universitetet i Oslo 1975-1979
  • Medlem Oslo Arbeiderpartis representantskap 1975-1978
  • Leder flere utvalg AUF 1983-1989
  • Medlem AUFs sentralstyre 1983-1989
  • Leder Haslum Arbeiderparti 1989-1993
  • Faglig/politisk leder Bærum Arbeiderparti 1990-1993, leder 1993-1998

Tillitsverv i organisasjoner

  • Nestleder Studentrådet ved Universitetet i Oslo (UiO) 1978
  • Medlem Styret i Studentsamskipnaden i Oslo (SIO) 1980
  • Hovedtillitsmann Forsvaret 1982-1983
  • Leder Solidaritetsrådet for Mellom-Amerika 1983-1985
  • Nestleder Bærum faglige samorg 1992-1993

Andre administrative verv

  • Medlem Styret for Universitetsforlaget 1978-1980
  • Formann Styret for varehusene i SIO 1980-1982
  • Leder Studentenes og Akademikernes Internasjonale Hjelpefond (SAIH) 1981-1983
 

Stortinget
0026 Oslo
Sentralbord 23 31 30 50

Stortingets
informasjonstjeneste
Telefon 23 31 33 33

 

Ansvarlig redaktør: Eli Pauline Fiskvik
Nettredaktør: Lars Henie Barstad
Om stortinget.no  Åpne data på Stortinget