Engseth, William

Engseth, William (1933-)

Parti:
Arbeiderpartiet
Sist innvalgt som representant for
Troms 1993-1997
Ansiennitet:
8 år, 0 dager

Gå til bildegalleri

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 01.08.1933 i Målselv, Troms
  • Sønn av linjemontør Johannes Engseth (1908-1960) og hjemmeværende Thora Westgård (1907-1984)

Stortingsperioder

  • Representant nr 1 for Troms, 1989 - 1993, A.
  • Representant nr 1 for Troms, 1993 - 1997, A.

Vararepresentasjoner

  • Medlem av Regjeringen 01.10.1989-16.10.1989, Anne Marie Blomstereng møtte som representant.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1989-93

    Medlem, Sosialkomiteen, 23.10.1989 - 30.09.1993

    1993-97

    Leder, Fullmaktskomiteen, 01.10.1993 - 30.09.1997
    Varamedlem, Den utvidede utenrikskomité, 21.10.1993 - 30.09.1997
    Sekretær, Næringskomiteen, 21.10.1993 - 30.09.1997

Medlemskap i delegasjoner

  • 1989-93

    Varamedlem, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 07.11.1989 - 08.11.1990
    Vararepresentant, FNs generalforsamling, 1990 -
    Delegat, FNs generalforsamling, 1992 -

    1993-97

    Varamedlem, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 25.10.1993 - 30.09.1997
    Delegat, FNs generalforsamling, 1996 -
    Varamedlem, Europautvalget, 21.06.1996 - 30.09.1997
    Varamedlem, Stortingets delegasjon for forbindelser med Europaparlamentet, 16.12.1996 - 30.09.1997

Medlemskap i regjering

  • Statsråd, Kommunal- og arbeidsdepartementet, 20.02.1987 - 13.06.1988
    Statsråd, Samferdselsdepartementet, 13.06.1988 - 16.10.1989

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Diverse trener-/lederkurs i idretten
  • Grunnskole, Målselv 1940-1947
  • Framhaldskole, Bardufoss 1950 (1/2-årig)
  • Realskole 1950-1952
  • Befalsskole for Infanteriet (BSIS) 1952-1953
  • Idrett grunnfag, Statens gymnastikkskole 1958 (mil.linjen)
  • Idrett mellomfag, Statens gymnastikkskole 1959 (mil.linjen)
  • ABC-offiserkurs, Forsvaret 1962 (ABC-skolens instruktørkurs)
  • NFFs trenerkurs IV 1965
  • Autorisert forbundstrener i fotball 1970
  • Forsvarets høgskole, kort-kurs 1983 (kort kurs)

Yrke

  • Befal i Flyvåpenet 1953-1967
  • Lærer kroppsøving, Bardufoss Yrkesskole 1960-1965 (deltid)
  • Bestyrer ved Norges idrettsforbunds kurs- og treningssenter Bardufosstun 1967-1983
  • Seniorrådgiver hos Utviklingssenteret 1997-1999

Medaljer og utmerkelser m.m.

  • Troms Idrettskrets Hederstegn 1984 (for administativ innsats)
  • Plaketten, Norges Idrettsforbund 1994 (norsk idretts høyeste utmerkelse)
  • H.M. Kongens Fortjenestemedalje i gull 2004
  • Troms Fotballkrets Hederstegn 2006 (for administrativ innsats)

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Målselv kommunestyre 1967-1971
  • Medlem Målselv formannskap 1971-1975

Fylkespolitisk aktivitet

  • Medlem fylkesting, Troms 1975-1979, fylkesordfører 1983-1987
  • Medlem fylkesutvalg, Troms 1979-1983

Offentlige verv

  • Medlem Ungdoms- og idrettsutvalget, Målselv 1964-1967, leder 1967-1971
  • Leder kommunalt utvalg i forbindelse med naturvernåret 1970-1971
  • Medlem Kulturstyret, Målselv 1971-1975
  • Leder Komiteen for utbygging av helsesenter 1972-1975
  • Medlem Plan- og byggekomiteen for Bardufoss ungdomsskole 1973-1975
  • Medlem Plan- og byggekomiteen for Bardufoss idrettshall 1974-1976
  • Medlem Skolestyret, Målselv 1975-1979
  • Formann Fylkeskulturstyret, Troms 1975-1983
  • Medlem Styret for Bardufosshallen 1976-1979
  • Medlem Nord-Norsk oljeråd 1980-1987
  • Medlem Landsdelsutvalget for Nord-Norge 1980-1983, leder 1983-1987
  • Formann Nærings- og sysselsettingsstyret, Troms 1983-1987
  • Medlem Nordkalottkomiteen 1983-1987
  • Medlem Styret for Forskningsstiftelsen ved Universitetet i Tromsø (FORUT), Tromsø 1984-1987
  • Medlem Statens Idrettsråd 1985-1987
  • Medlem Norges Olympiske organisasjonskomité 1990-1994
  • Medlem Lillehammer olympiske komité (LOOC) 1991-1994
  • Leder Komiteen for Egebergs ærespris 1995-2003
  • Leder Styret for Statskog SF 1997-2001
  • Prosjektleder Prosjekt Næringshagen, Målselv 1998-1999
  • Medlem Forsvarsnettverk, Troms 2003-2005 (utvalg i forbindelse med omstilling i Forsvaret)

Tillitsverv i partier

  • Formann Målselv Arbeiderparti 1973-1974
  • Gruppeleder Arbeiderpartiets gruppe, Troms fylkesting 1979-1983
  • Medlem Styret for Troms DNA 1980-1983

Tillitsverv i organisasjoner

  • Medlem Troms Innland Fotballkrets 1961-1964 (Teknisk komité)
  • Medlem Arbeidsutvalg/byggekomité for Norges Idrettsforbunds kurs- og treningssenter, Bardufosstun 1962-1967
  • Leder Landsdelslaget for Nord-Norge Fotball 1964-1968
  • Kontaktmann Norges Fotballforbund 1972-1974
  • Leder Bardufoss og Omegn idrettsforening 1978-1980
  • President Norges Idrettsforbund (NIF) 1990-1994
  • Medlem Styret for Bardufoss og Omegn Idrettsforening fra 2003
  • Leder Styret for Bardufoss stadion fra 2003

Andre administrative verv

  • Medlem Styret for Tromsbanken, Bardufoss 1981-1983
  • Leder Konsernstyret i TIRB A/S 1998-2004