Lyngholm, Wenche

Lyngholm, Wenche (1951-)

Parti:
Sosialistisk Venstreparti
Sist innvalgt som representant for
Østfold 1989-1993
Ansiennitet:
4 år, 0 dager

Gå til bildegalleri

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 13.05.1951 i Moss, Østfold
  • Datter av tømmermester Eigil J. Lyngholm (1927-) og avdelingsleder Vera Heintz (1931-)

Stortingsperioder

  • Representant nr 6 for Østfold, 1989 - 1993, SV.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1989-93

    Varamedlem, Valgkomiteen, 10.10.1989 - 30.09.1993
    Medlem, Kirke- og undervisningskomiteen, 23.10.1989 - 30.09.1993

Medlemskap i regjering

  • Statssekretær, Moderniseringsdepartementet, 21.10.2005 - 31.12.2005
    Statssekretær, Fornyings- og administrasjonsdepartementet, 01.01.2006 - 20.10.2009

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Lærerskoleeksamen 1972
  • Pedagogikk grunnfag 1973
  • Kroppsøving grunnfag 1976

Yrke

  • Lærer i Balsfjord 1973-1975
  • Lærer i Oslo 1975-1978
  • Lærer i Moss 1978-1982
  • Undervisningsinspektør i Moss 1982-1989
  • Rådgiver i Skole- og kulturetaten i Moss kommune 1993-1994
  • Rådgiver i NSB 1994-1995
  • Kompetansesjef i NSB 1996
  • Utdanningssjef i NSB/rektor NSB-skolen 1996-2002
  • Prosjektleder Kommunenes Sentralforbund 2002-2003
  • Opplæringssjef Norsk Landbrukssamvirke 2004-2005
  • HR-sjef UDI fra 2005

Verv

Offentlige verv

  • Medlem og meddommer Lagmannsretten 1985-1989
  • Leder Hovedutvalget for kirke, kultur og fritid, Moss 1988-1990
  • Riksrevisor Riksrevisjonen 2002-2005
  • Medlem Omsetningsrådet 2003-2005
  • Medlem Utvalg som skal gjennomgå brannsikkerheten til særskilte risikogrupper fra 2010

Tillitsverv i partier

  • Leder Moss SV 1979-1981
  • Leder Østfold SV 1981-1987
  • Medlem SVs landsstyre 1983-1987, 1995-1997

Tillitsverv i organisasjoner

  • Leder Balsfjord lærerlag 1974-1975
  • Medlem Styret i Moss og omegn faglige samorganisasjon 1985-1987
  • Medlem Fagseksjon grunnskole i Skolenes landsforbund 1987-1989
  • Medlem utvalget Vitalisering av folkestyret under Kommunenes Sentralforbund 1993-1995
  • Medlem Momentums festivalråd 1997-2003
  • Leder venneforeningen Kontaktforum for Momentum 1997-2003

Andre administrative verv

  • Varamedlem Forstanderskapet for Sparebank 1, Moss 2000-2001