Støttemeny
Hovedmeny
Søk
Lokalmeny
Hovedinnhold
Bunntekst
Hold Ctrl-tasten nede (Cmd-tasten på Mac).
Trykk på + for å forstørre eller – for å forminske.
Skriv ut siden Skriv ut    Meld feil Meld feil      

Bredal, Wilhelm Engel ( 1907-1966 )

Bondepartiet
Sist innvalgt som representant for Østfold 1954-1957
Ansiennitet: 12 år, 38 dager

Bredal, Wilhelm Engel har avgått ved døden.

Biografi

Personalia

Født 25.08.1907 i Oslo
Død 26.03.1966
Sønn av grosserer Tollef Ravn Bredal (1869-1960) og Laura Holtsmark (1873-1934)

Stortingsperioder

Representant nr 6 for Østfold, 1945 - 1949, B.
Representant nr 5 for Østfold, 1950 - 1953, B.
Representant nr 7 for Østfold, 1954 - 1957, B.

Medlemskap i stortingskomiteer

1945-49

Medlem, Administrasjonskomiteen, 13.12.1945 - 10.01.1950

1950-53

Medlem, Kirke- og undervisningskomiteen, 23.01.1950 - 10.01.1954

1954-57

Medlem, Kirke- og undervisningskomiteen, 22.01.1954 - 10.01.1958

Medlemskap i delegasjoner

1954-57

Varamedlem, Stortingets delegasjon til Europarådets parlamentariske forsamling, 01.01.1954 - 01.01.1957

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Middelskoleeksamen 1922

Yrke

  • Agronom Vinterlandbruksskolen 1926
  • Jordbrukspraksis i Tyskland 1927
  • Jordbrukspraksis i England 1928
  • Gårdsbestyrer på Ringsaker 1929-1930
  • Forpakter av gården Fæste i Rygge 1931
  • Overtok gården Fæste 1938

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Rygge kommunestyre 1947-1951

Offentlige verv

  • Formann Viltnemnda, Rygge 1952-1965

Tillitsverv i organisasjoner

  • Medlem Styret for Østlandets melkesentral 1948-1955, nestformann 1955-1964
  • Medlem Den frivilllige kirkekomité i Rygge 1960-1966

Andre administrative verv

  • Medlem Forstanderskapet ved Rygge sparebank 1956-1966
 

Stortinget
0026 Oslo
Sentralbord 23 31 30 50

Stortingets
informasjonstjeneste
Telefon 23 31 33 33

 

Ansvarlig redaktør: Eli Pauline Fiskvik
Nettredaktør: Lars Henie Barstad
Om stortinget.no  Åpne data på Stortinget