Du bruker en gammel nettleser. For å kunne bruke all funksjonalitet i nettsidene må du bytte til en nyere og oppdatert nettleser. Se oversikt over støttede nettlesere.

Stortinget.no

logo
Hopp til innholdet
Til forsiden
Til forsiden

Interpellasjon fra Odd Holten (KrF) til sosialministeren

Interpellasjon nr. 2 (1990-91)
Datert: 25.01.1990
Besvart: 23.10.1990 av sosialminister Wenche Frogn Sellæg

Odd Holten (KrF)

Spørsmål

Odd Holten (KrF): "I forbindelse med Stortingets behandling av St.meld. nr. 17 for 1987-88 om alkohol og helse, var det brei tilslutning til Verdens Helseorganisasjons anbefaling om en reduksjon i alkoholforbruket med 25% innen år 2000.
Nyere forskning viser en klar sammenheng mellom forbruk av alkohol og alkoholskader. Også alminnelig forbruksnivå i befolkningen er av stor betydning for omfanget av alkoholskader. Det er derfor nødvendig å bringe forbruket ned.
Hvilket tidspunkt og konsum har Regjeringen som utgangspunkt ved vurdering av i hvilken grad en oppnår målsettingen om 25% reduksjon av alkoholkonsum innen år 2000?
Hvilke konkrete planer og tiltak vil Regjeringen iverksette for å nå denne målsettingen?"