Søk
Søk i saker og publikasjoner fra Stortinget og regjeringen og redaksjonelle artikler tilbake til 1996. For historiske saker, se eget søk.
Du bruker en gammel nettleser. For å kunne bruke all funksjonalitet i nettsidene må du bytte til en nyere og oppdatert nettleser. Se oversikt over støttede nettlesere.
Interpellasjon nr. 19 (2025-2026)
Altinget har publisert flere saker om myndighetenes håndtering av atomavfallet ved Kjeller. Det som kommer fram, er svært bekymringsfullt. Lagringen oppfyller ikke dagens sikkerhetskrav, det er en uklar plan for hvordan det skal ryddes opp, og ansvaret for situasjonen fremstår som en byråkratisk kasteball mellom departementene, Institutt for energiteknikk (IFE) og Direktoratet for strålevern og atomsikkerhet (DSA). Konsekvensene av denne ansvarspulveriseringen og den dårlige håndteringen av atomavfallet kan være svært alvorlige for omgivelsene rundt anlegget.
Hva er grunnen til at situasjonen er som den er, og hva skal regjeringen helt konkret gjøre for å sikre god og riktig lagring og opprydding av atomavfallet?
Oversendt regjeringen: 11.03.2026
Planlagt behandlet: 26.03.2026

Erlend Svardal Bøe (H): Altinget har publisert flere saker om myndighetenes håndtering av atomavfallet ved Kjeller. Det som kommer fram, er svært bekymringsfullt. Lagringen oppfyller ikke dagens sikkerhetskrav, det er en uklar plan for hvordan det skal ryddes opp, og ansvaret for situasjonen fremstår som en byråkratisk kasteball mellom departementene, Institutt for energiteknikk (IFE) og Direktoratet for strålevern og atomsikkerhet (DSA). Konsekvensene av denne ansvarspulveriseringen og den dårlige håndteringen av atomavfallet kan være svært alvorlige for omgivelsene rundt anlegget.
Hva er grunnen til at situasjonen er som den er, og hva skal regjeringen helt konkret gjøre for å sikre god og riktig lagring og opprydding av atomavfallet?