Du bruker en gammel nettleser. For å kunne bruke all funksjonalitet i nettsidene må du bytte til en nyere og oppdatert nettleser. Se oversikt over støttede nettlesere.

Stortinget.no

logo
Hopp til innholdet
Til forsiden
Til forsiden

Interpellasjon fra Kenneth Svendsen (FrP) til arbeids- og inkluderingsministeren

Interpellasjon nr. 37 (2007-2008)
Om å bringe flere _uføre tilbake til arbeidslivet_, med henvisning til at andelen sysselsatte i Norge som går over på sykepenger og uføreytelser er blant de høyeste i verden
Oversendt regjeringen: 08.11.2007
Besvart: 04.12.2007 av arbeids- og inkluderingsminister Bjarne Håkon Hanssen

Kenneth Svendsen (FrP)

Spørsmål

Kenneth Svendsen (FrP): I Norge har vi bedre velferdsordninger enn i mange andre land vi sammenligner oss med. Vi har en gunstig sykelønnsordning, en arbeidsmiljølov som beskytter arbeidstakerne, vi har et Arbeidstilsyn som skal bidra til å forebygge arbeidsrelaterte sykdommer, skader/ulykker og vi har HMS-ordninger som også skal bidra på disse områdene. Vi har relativt lange ferier og feriepenger som bidrar til at de fleste har anledning til å ta ferie minst en gang i året. Samtidig har vi blant de høyeste uføretallene i vår del av verden. I NOU 2007:4 påpekes det at andelen sysselsatte som går over på sykepenger og uføreytelser er blant de høyeste i OECD. Ikke noe OECD-land bruker så mye penger som Norge på rehabilitering og attføring. Likevel er andelen som kommer tilbake i arbeid ekstremt lav.
Hvordan mener statsråden vi best kan sørge for å bringe flere tilbake til arbeidslivet, og få ned tilgangen på nye uføre?

Les hele debatten