Du bruker en gammel nettleser. For å kunne bruke all funksjonalitet i nettsidene må du bytte til en nyere og oppdatert nettleser. Se oversikt over støttede nettlesere.

Stortinget.no

logo
Hopp til innholdet
Til forsiden

Skriftlig spørsmål fra Emilie Mehl (Sp) til utenriksministeren

Dokument nr. 15:1305 (2017-2018)

Innlevert: 10.04.2018
Sendt: 11.04.2018
Besvart: 18.04.2018 av utenriksminister Ine Eriksen Søreide

Emilie Mehl (Sp)

Spørsmål

Emilie Mehl (Sp): Hva har Regjeringen gjort overfor franske myndigheter siden november 2017 for at Frankrike ikke skal motsette seg at FNs operasjon i Vest-Sahara permanent kan rapportere på menneskerettighetssituasjonen i det okkuperte territoriet?

Begrunnelse

I slutten av april hvert år behandler FNs Sikkerhetsråd spørsmålet om situasjonen i Vest-Sahara. Marokko fortsetter sin okkupasjon av det ikke-selvstyrte territoriet, og motsetter seg både FNs arbeid for selvbestemmelsesprosessen, og FNs mulighet til å rapportere på menneskerettighetssituasjonen i områdene de opererer.
I Sikkerhetsrådet er forslag om inklusjon av menneskerettigheter i mandatet til FN-operasjonen MINURSO blitt fremmet både av USA og av Storbritannia, men det motarbeides av Marokkos nære allierte Frankrike. Franske myndigheter har lang tradisjon i å undergrave rettighetene til Vest-Saharas folk i EU og FNs Sikkerhetsråd. Det pågår alvorlige overgrep overfor Vest-Saharas folk. Senest i 2017 ble en gruppe politiske fanger dømt til livstid i en marokkansk domstol.
Det er verdt å berømme utenriksminister Søreide for et godt svar på spørsmålet fra FrPs Theodor Helland i november 2017 om hva den nye utenriksministeren akter å gjøre ved Frankrikes posisjon på MINURSO. Utenriksministeren svarte hun ville ta opp tematikken med sin franske motpart.

Ine Eriksen Søreide (H)

Svar

Ine Eriksen Søreide: Norske posisjoner når det gjelder situasjonen i Vest-Sahara er i tråd med FNs sikkerhetsråds beslutninger. Vår prinsipielle holdning er at alle FN-operasjoner bør ha et menneskerettighetsmandat. Vi fortsetter derfor å støtte en utvidelse av MINURSOs mandat til å inkludere menneskerettighetsovervåking og -rapportering. Dette er det imidlertid ikke enighet om i Sikkerhetsrådet og Frankrike har ikke endret posisjon. Siden november i fjor har vi fra norsk side tatt opp spørsmålet om en utvidelse av MINURSOs mandat med franske myndigheter. Som følge av at MINURSO ikke har et mandat til å overvåke menneskerettighetssituasjonen i Vest-Sahara, følger vi menneskerettighetssituasjonen i Vest-Sahara gjennom egne kanaler. Vår ambassade i Rabat og en representant fra Utenriksdepartementet besøkte senest området i februar i år. Etter hver reise tas det kontakt med marokkanske myndigheter for å ta opp både enkeltsaker og mer generelle menneskerettighetsspørsmål. Vi vil fortsette å oppfordre marokkanske myndigheter til å styrke menneskerettighetene i området.