Du bruker en gammel nettleser. For å kunne bruke all funksjonalitet i nettsidene må du bytte til en nyere og oppdatert nettleser. Se oversikt over støttede nettlesere.

Stortinget.no

logo
Hopp til innholdet
Til forsiden
Til forsiden

Skriftlig spørsmål fra Anniken Huitfeldt (A) til forsvarsministeren

Dokument nr. 15:1319 (2017-2018)

Innlevert: 11.04.2018
Sendt: 12.04.2018
Besvart: 19.04.2018 av forsvarsminister Frank Bakke-Jensen

Anniken Huitfeldt (A)

Spørsmål

Anniken Huitfeldt (A): Hvilke konkrete budsjettstørrelser og BNP-anslag baserte FD seg på i juni 2016 og i januar 2018 da det i svar til Stortinget på spørsmål om forsvarsbudsjettets BNP-andel i 2020 henholdsvis i juni 2016 het at andelen i 2020 ville ligge i spennet 1,58–1,71 prosent, men at uansett BNP-prognose ville BNP-andelen øke, og i januar 2018 da svaret var at forsvarsbudsjettets BNP-andel i 2020 vil være på om lag 1,50 prosent?

Begrunnelse

Frank Bakke-Jensen (H)

Svar

Frank Bakke-Jensen: Jeg viser til brev fra Stortingets president av 12. april 2018 med spørsmål fra stortingsrepresentant Anniken Huitfeldt: Hvilke konkrete budsjettstørrelser og BNP-anslag baserte FD seg på i juni 2016 og i januar 2018 da det i svar til Stortinget på spørsmål om forsvarsbudsjettets BNP-andel i 2020 henholdsvis i juni 2016 het at andelen i 2020 ville ligge i spennet 1,58-1,71 prosent, men at uansett BNP-prognose ville BNP-andelen øke, og i januar 2018 da svaret var at forsvarsbudsjettets BNP-andel i 2020 ville være på om lag 1,50 prosent?
I svaret til Stortinget i juni 2016 tok Forsvarsdepartementet (FD) utgangspunkt i budsjettøkningen som ble lagt til grunn i forslag til ny langtidsplan, jf. Prop. 151 S (2015–2016), som ble sendt til Stortinget 17. juni 2016. Videre tok FD utgangspunkt i to alternativer for fremtidig utvikling av BNP. Det første alternativet var basert på Statistisk sentralbyrås (SSB) prognose for BNP-vekst frem mot 2020 (denne prognosen ble publisert av SSB 8. mars 2016). Prognosen for BNP vekst ga i juni 2016 en forventet andel av BNP i 2020 på 1,58 prosent. Det andre alternativet tok utgangspunkt i en situasjon der BNP ikke økte frem mot 2020. Denne beregningen viste i juni 2016 at forsvarsutgiftenes andel av BNP kunne forventes å bli 1,71 prosent.
I svaret til Stortinget i januar 2018, der forsvarsutgiftenes andel av BNP ble anslått til å bli på om lag 1,50 prosent, baserte FD seg på budsjettøkningen som ble lagt til grunn i vedtatt langtidsplan for perioden 2017–2020 og SSBs prognose for BNP-vekst av november 2017. Denne BNP-prognosen angir en noe høyere vekst enn ovennevnte prognose fra mars 2016.
Også i svaret som ble gitt til Stortinget i juni 2016 ble det understreket at det er en betydelig usikkerhet knyttet til de prognoser som gjøres omkring fremskrivning av BNP-andeler. Svaret som da ble gitt, med klare forbehold, estimerer en mulig BNP-andel i 2020 innenfor et betydelig spenn (mellom 1,58 prosent og 1,71 prosent med basis i daværende prognoser). Dette illustrerer denne usikkerheten. Formuleringen i svaret om at BNP-andelen uansett vil øke må sees i forhold til det som var referansepunktet (1,54 prosent i 2016) på det tidspunktet svaret ble gitt. I sum er de prognosene som gis på ulike tidspunkt omkring den fremtidige utviklingen i forsvarsbudsjettets andel av BNP i kontinuerlig bevegelse og beheftet med en betydelig usikkerhet, og vil derfor også kunne variere signifikant over tid.
Regjeringen har vært helt tydelig på disse forbehold og den usikkerheten som ligger i slike prognoser i samtlige svar som er gitt til Stortinget. Det er de samme forbehold og usikkerheter som har ligget til grunn for tidligere regjeringers kommunikasjon med Stortinget.