Skriftlig spørsmål fra Per-Willy Amundsen (FrP) til kommunal- og distriktsministeren

Dokument nr. 15:2373 (2024-2025)
Innlevert: 30.05.2025
Sendt: 30.05.2025
Besvart: 06.06.2025 av kommunal- og distriktsminister Kjersti Stenseng

Per-Willy Amundsen (FrP)

Spørsmål

Per-Willy Amundsen (FrP): Kan statsråden fremskaffe en tabell som viser hvordan antall stortingsmandater ville fordelt seg mellom de 19 valgdistriktene, dersom valgloven kun hadde lagt til grunn at stortingsmandatene skulle fordeles mellom valgdistriktene på grunnlag av antall statsborgere med stemmerett for disse fire stortingsvalgene: henholdsvis i 1997, 2001, 2005 og 2025?

Begrunnelse

Spørsmålsstiller viser til valgloven § 11-3 Antallet stortingsmandater fra hvert valgdistrikt:
«(2) Stortingsmandatene skal fordeles mellom valgdistriktene på grunnlag av valgdistriktenes innbyggertall og areal ved det nest siste årsskiftet før stortingsvalget. Det skal beregnes et fordelingstall ved at antallet innbyggere adderes med antallet kvadratkilometer i valgdistriktet. I beregningen gir hver innbygger 1 poeng og hver kvadratkilometer 1,8 poeng.»

Spørsmålsstiller ønsker svar på hvordan Stortingets 169 mandater ville blitt fordelt mellom de 19 valgdistriktene, dersom fordelingen ene og alene var basert på antall personer med stemmerett i Stortingsvalg i de ulike valgdistriktene. Det vil si antall statsborgere som fyller 18 år eller mer i løpet av valgåret, uten å ta hensyn til valgdistriktets areal, for disse fire stortingsvalgene: henholdsvis i 1997, 2001, 2005 og 2025. Det ønskes videre at tabellen sammenstilles med fordelingen av stortingsmandater for stortingsvalget 2025, etter gjeldende valglov.

Spørsmålsstiller antar at Valgdirektoratet enkelt kan sammenstille en slik tabell, da det relevante tallgrunnlaget er tilgjengelig hos Statistisk sentralbyrå (SSB). Samtidig har spørsmålsstiller forståelse for det dersom statsråden har behov for noe mer tid enn normalt for å svare ut spørsmålet, da svaret mest sannsynlig må innhentes fra en underliggende etat.

Kjersti Stenseng (A)

Svar

Kjersti Stenseng: Før hvert stortingsvalg skal departementet beregne mandatfordelingen og kunngjøre denne. Dette ble gjort for stortingsvalget i 2025 våren 2024, og kunngjøringen inkludert grunnlagsdata er tilgjengelig på regjeringen.no (Fordeling av mandatene for stortingsvalget i 2025 - regjeringen.no)
Det er ikke praksis for at departementet gjør andre beregninger av mandatfordeling, enn det som følger av valgloven § 11-3 sjette ledd. For departementet er dette et ressurskrevende arbeid, og det er heller ikke ønskelig at det skal gis ut andre mandatfordelinger fra departementet enn det som skal gjelde ved valg.
Det finnes flere miljøer som kan gjøre slike beregninger, som analysebyråer og valgforskere.
Grunnlagsdata om antall stemmeberettigede kan hentes fra Valgresultat.no fra og med valget i 2017. Valgdirektoratet har ikke data over antall stemmeberettigede per valgdistrikt i 1997, 2001 og 2005. Det vil trolig være mulig å få ut disse tallene fra SSB.
Valglovutvalget har i sin utredning NOU 2020: 6 Frie og hemmelige valg – ny valglov gjort enkelte beregninger om hvordan ulike regler for mandatfordeling vil slå ut basert på tall for 2019, se tabell 5.2 og tabell 5.5.