Skriftlig spørsmål fra Siv Mossleth (Sp) til helse- og omsorgsministeren

Dokument nr. 15:2596 (2024-2025)
Innlevert: 20.06.2025
Sendt: 20.06.2025
Til behandling

Siv Mossleth (Sp)

Spørsmål

Siv Mossleth (Sp): Tenk om vi kunne sikre at alle babyer får morsmelk som sitt første måltid!
Kan ministeren ta initiativ til å opprette et nasjonalt donasjonsprogram for morsmelk, for å sikre lik tilgang til donormelk for alle spedbarn med behov for det?

Begrunnelse

Jeg hadde den glede av å møte grunder av Anue i Bodø. Anue er et norsk helseteknologiselskap, opprettet av en barnesykepleier, som utvikler og produserer revolusjonerende produkter for oppsamling og lagring av morsmelk.
Dagens oppbevaringsløsninger innebærer mange håndteringer av morsmelk som utsetter melken for lys, oksygen, temperatur, og andre kontamineringspunkter. Dessuten er det ikke optimale prøvetaknings- og sporingsmetoder. Mye verdifull melk går tapt. Anue tilbyr en lukket løsning som tar vare på melken gjennom hele melkereisen. Grunderen fortalte at motivasjonen blant helsepersonell og donorer er økende ved bruk av Anue. Mindre tid brukes på vasking, helling, tining, prøvetaking og forberedelser av måltid.
Det er i dag et stort potensial for å bedre systemer og infrastruktur omkring donasjon av morsmelk, som kommer av ett uregulert fagfelt som ikke har vært belyst i samfunnet i så stor grad som f.eks blod, organ og sæddonasjon. De færreste i samfunnet vet hva en melkebank er (vi har 12 melkebanker i Norge, og knappe 700 globalt). I dag benyttes dette konsensusbaserte dokumentet som utgangspunkt for drift av melkebanker, men det er ikke lovbestemt.
https://www.helsebiblioteket.no/innhold/retningslinjer/pediatri/nyfodtmedisin-veiledende-prosedyrer-fra-norsk-barnelegeforening/23-drift-av-morsmelkbanker
Globalt pågår det aktiviteter for å øke tilgang på donormelk, og verdens helseorganisasjon jobber med å utarbeide de aller første globale retningslinjene for drift av melkebanker – Disse vil bli publiseres høsten 2025. (https://www.who.int/news-room/events/detail/2022/12/12/default-calendar/who-donor-human-milk-banking-guidelines-development-meeting).
I tillegg regulerte EU donormelk i juni 2024 som en del av regelverket for kroppsvæsker (Substance of Human Origin, og vil tre i kraft fra juni 2027. Dette er også kunngjort i februar 2025 fra Direktoratet for medisinske produkter. Da må melkebankene være klare til å møte de krav som stilles, og her kan bedrifter som Anue være til stor hjelp.
(https://europeanmilkbanking.com/emba-is-invited-to-participate-in-the-european-commission-conference-on-the-new-regulation-on-substances-of-human-origin/ , https://www.dmp.no/blod-celler-og-vev/ny-soho-forordning-fra-2027))

Svar

Svaret er ennå ikke tilgjengelig