Sylvi Listhaug (FrP): Kan statsministeren redegjøre for hvilke vurderinger som ligger bak Forsvarets bruk av kinesiske busser og hvordan dette er i tråd med målene i totalberedskapsmeldingen som skal gjøre Norge mindre sårbar, når realiteten er at dette øker sårbarheten?
Begrunnelse
Vi står i den mest krevende sikkerhetspolitiske situasjonen siden 2. verdenskrig. Regjeringen fremhever behovet for å forbedre beredskapen kraftig, da fremstår det svært bekymringsfullt at Norge blir mer sårbar når det satses på kinesiske elbusser.
Den siste uken har Aftenposten avslørt at Forsvaret har brukt kinesiske elbusser på militære øvelser. Avisen har også fortalt at kinesiske elbusser leid inn av Forsvaret har fått kjøre inn på Lutvann leir, som er E-tjenestens hovedkvarter og et av landets viktigste militæranlegg. De kinesiske elbussene kan også ha blitt brukt av allierte styrker på Norgesbesøk.
Gjennom flere medieoppslag med sikkerhetseksperter har det tidligere kommet frem at kinesiske el-busser som inngår i evakueringsplaner ved krise eller krig, blant annet i Oslo, kan fjernstyres fra Kina. Nasjonal sikkerhet skal ikke ha vært et kriterium da Oslo bestilte nye kinesiske el-busser.
Det fremstår utrolig naivt at kinesiske busser blir brukt av norske og allierte styrker under militære øvelser, får kjøre inn på E-tjenestens hovedkvarter på Lutvann og er en del av den totale beredskapsplanen for evakuering av hovedstaden og andre store befolkningsområder. Fremskrittspartiet mener det kun bør kjøpes inn busser fra land Norge har et sikkerhetspolitisk samarbeid med.