Skriftlig spørsmål fra Tor André Johnsen (FrP) til samferdselsministeren

Dokument nr. 15:2679 (2024-2025)
Innlevert: 28.06.2025
Sendt: 30.06.2025
Besvart: 07.07.2025 av samferdselsminister Jon-Ivar Nygård

Tor André Johnsen (FrP)

Spørsmål

Tor André Johnsen (FrP): Hvorfor har ikke samferdselsministeren sørget for å gjennomføre det enstemmig vedtaket i Stortinget og når har samferdselsministeren planer om å sørge for at det går nye tog på Rørosbanen?

Begrunnelse

Den 25/5 2023 fremmet Frank Sve, Morten Stordalen, Hans Andreas Limi og Tor Andre Johnsen forslag om å kjøpe nye tog på Rørosbanen. Etter en god og grundig behandling i Stortinget så vant FrP og fikk gjennomslag for forslaget. I november 2023 så vedtok et enstemmig Stortinget å be regjeringen så raskt som mulig gi Norske tog handlingsrom til å kunne bestille nye fjerntog til Rørosbanen.
Det har nå gått over 2 år siden FrP fremmet forslaget om nye tog og det er snart to år siden forslaget ble vedtatt, men fortsatt brukes det gamle og dårlige tog på Rørosbanen. De eldste er fra 1980 tallet. De gamle togene er overmodne for å bli byttet ut med nye tog. Det er uholdbart at vi i Norge i 2025 fortsatt har tog på Rørosbanen som er så dårlige så dørene og doene fryser om vinteren og at passasjerer ikke får ladet verken mobil, pc eller kjøpt mat. Dessverre så har dagens Samferdselsminister vist liten eller ingen vilje eller interesse for å følge opp det enstemmige Stortingsvedtaket om å anskaffe nye tog og sørge for at passasjerene på Rørosbanen får et bedre togtilbud.

Jon-Ivar Nygård (A)

Svar

Jon-Ivar Nygård: Regjeringspartiene sluttet seg til forslaget i Stortinget om at Rørosbanen skal få nye tog, og jeg vil sørge for å følge opp anmodningsvedtaket på best mulig måte. Jeg redegjør i mitt svar datert 14. februar 2025 til representant Mona Fagerås for regjeringens plan for å sikre nye tog til Rørosbanen. Gitt utviklingen av togtilbudet i Midt-Norge og tidspunkt for når nye fjerntog kan leveres til Rørosbanen, ligger det p.t. an til at overføring av tog av type 76 vil være den beste løsningen. Andre løsninger vil også kunne vurderes fremover av fagetatene.
Jeg merker meg innstillingen fra kontroll- og konstitusjonskomiteen om anmodnings- og utredningsvedtak i stortingssesjonen 2023–2024 (Innst. 216 S (2024-2025)). Regjeringen vil i statsbudsjettet for 2026 legge frem for Stortinget en materiellberedskapsplan, jf. anmodningsvedak nr. 710 (Innst. 306 S (2024-2025)), og jeg vil i den forbindelse komme tilbake til saken.