Skriftlig spørsmål fra Sofie Marhaug (R) til samferdselsministeren

Dokument nr. 15:2782 (2024-2025)
Innlevert: 01.08.2025
Sendt: 01.08.2025
Besvart: 11.08.2025 av samferdselsminister Jon-Ivar Nygård

Sofie Marhaug (R)

Spørsmål

Sofie Marhaug (R): Deler samferdselsministeren Rødt og Avinors bekymring for konsekvensene prosjektet kan ha for trafikksikkerheten til offshorearbeiderne, og vil ministeren ta initiativ til å stoppe planene?

Begrunnelse

I Øygarden planlegger Wind Catching Demonstrator et demonstrasjonsprosjekt for flytende vindturbiner. Rødt er kritisk til prosjektet, mens Enova har varslet at de vil støtte prosjektet med hele 1,2 milliarder kroner. Samtidig advarer Avinor mot å gi tillatelse, av hensyn til helikoptertrafikk mellom Flesland og installasjonene i Nordsjøen.

Ansatte på sokkelens sikkerhet er svært viktig. Å sette denne i spill for å tekkes vindbransjen fremstår for spørreren som et stort og farlig sjansespill.

Jon-Ivar Nygård (A)

Svar

Jon-Ivar Nygård: Bakgrunnen for spørsmålet er et demonstrasjonsprosjekt for flytende havvind som Wind Catching Systems AS ønsker å etablere utenfor Øygarden. Jeg antar at representanten med sitt spørsmål sikter til et brev som Avinor har sendt til konsulentselskapet Norconsult Norge AS 23. mai 2025 som innspill til arbeidet med program for konsekvensutredning av prosjektet. Der konkluderer Avinor med at en etablering av Windcatcher demonstrasjonsanlegg for flytende havvind vil medføre betydelige konsekvenser for avvikling av offshore helikoptertrafikk til/fra Bergen lufthavn, Flesland og all øvrig trafikk i vestsektoren av Flesland TMA. Avinor opplyser også i innspillet at de på denne bakgrunn har anledning til å komme med innvendinger til tiltaket av hensyn til flysikkerheten.

Samferdselsdepartementet har bedt Avinor om å kommentere sitt innspill til Norconsult i lys av spørsmålet fra representanten. I e-post av 4. august 2025 til departementet viser Avinor til at prosjektet vil medføre behov for å gjennomføre endringer i ruteføring og trafikkavvikling rundt det aktuelle området, for å opprettholde flysikkerheten. Avinor viser samtidig til at ved en eventuell fastsettelse av et slikt område vil nødvendige tilpasninger kunne ivaretas slik at flysikkerheten opprettholdes. Avinor kommenterer videre at de faktiske ulempene knyttet til en eventuell endret ruteføring vil falle på offshore-operatørene, i form av forlenget ruteføring/økt kostnader/økte utslipp.

Basert på dette oppfatter jeg saken dithen at de sikkerhetsutforingene som er omtalt i Avinors brev av 23. mai 2025 er prinsipielt sett løsbare ved å legge om den eller de flyrutene som benyttes. Jeg kan derfor ikke se at vi har kunnskap i dag som tilsier at dette i seg selv er et avgjørende hinder for prosjektet. Jeg vil understreke at jeg ikke har snakket med offshoreoperatørene om konsekvensene av en slik omlegging.

Prosjektet er ennå i en tidlig fase. Et stort antall tekniske, kommersielle, sikkerhetsfaglige, miljømessige og operative spørsmål gjenstår å besvare. NVE arbeider nå med å fastsette programmet for konsekvensutredningen av prosjektet. Deretter vil Wind Catching Systems AS ha to år på seg til å gjennomføre programmet og sende inn konsesjonssøknad. Disse dokumentene vil så bli sendt på høring før Energidepartementet vurderer om det skal gis konsesjon.

Sikkerhet for de ansatte er et absolutt krav i norsk luftfart og for all de som arbeider på den norske sokkelen. Før vi tar stilling til om den nye windcatcher-teknologien skal gis konsesjon, gjenstår det å avklare om det finnes løsninger som kan forene sikkerhet med alle de andre hensynene som må vektlegges.