Søk
Søk i saker og publikasjoner fra Stortinget og regjeringen og redaksjonelle artikler tilbake til 1996. For historiske saker, se eget søk.
Du bruker en gammel nettleser. For å kunne bruke all funksjonalitet i nettsidene må du bytte til en nyere og oppdatert nettleser. Se oversikt over støttede nettlesere.
Dokument nr. 15:3174 (2024-2025)
Innlevert: 22.09.2025
Sendt: 22.09.2025
Besvart: 30.09.2025 av helse- og omsorgsminister Jan Christian Vestre

Margret Hagerup (H): Hva vil helse- og omsorgsministeren gjøre for å sikre at pasienter med lang avstand til nærmeste sykehus – som i Suldal – ikke blir sittende igjen med skyhøye egenutgifter og et redusert transporttilbud, men får likeverdig tilgang til pasientreiser og et stabilt drosjetilbud, også utenom ordinær arbeidstid?
Haugaland Taxi AS har varslet at de fra 1. oktober 2025 avslutter betalingsordningen for pasientreiser for innbyggere i Suldal kommune. Dette innebærer at pasienter selv må betale flere tusen kroner ved hver enkelt tur til sykehuset, og deretter søke refusjon i etterkant. Samtidig reduseres drosjetilbudet i kommunen til ordinær åpningstid på hverdager, mens døgnberedskap og helgetilbud bortfaller.
Dette kan skape store utfordringer for pasienter som har behov for behandling, og bidrar til å øke forskjellene mellom by og distrikt når det gjelder tilgjengelighet til helsetjenester. Det fremstår også som en nasjonal problemstilling, da flere kommuner rapporterer om tilsvarende utfordringer.

Jan Christian Vestre: Helse- og omsorgsdepartementet har vært i kontakt med Helse Vest RHF om pasientreisetilbudet i Suldal. Helse Vest RHF har igjen bedt Helse Fonna HF om en orientering om saken.
Helse Vest RHF understreker innledningsvis i sitt svar at helseforetakene etterstreber å legge til rette for best mulig transport for sine pasienter. Manglende avtaler med transportører kan forekomme fra tid til annen på ulike steder, men dette er unntak inntil anskaffelse er gjort og nye avtaler er inngått.
Helse Vest RHF oppfatter at denne saken har høy prioritet hos Helse Fonna HF, og at det har blitt jobbet systematisk med utfordringene med transport over noe tid. Helseforetaket har hatt dialog med ordføreren i Suldal, og det er planlagt et dialogmøte om saken innen kort tid med ulike aktører i taxinæringen. Etne kommune vil bli invitert til et lignende møte. Etter disse møtene vil det bli igangsatt en ny anbudsrunde i Suldal og Etne.
Helseforetaket har også hatt dialog med Suldal kommune om muligheten for å inngå avtale om en ordning der man for enkelte pasienter sender faktura til foretaket i etterkant.
Pasienter kan dermed få transport fra et område med avtale. Dette innebærer at pasienter fra Suldal kan kontakte Helse Fonna HF for å høre om det er tilgjengelig en bil som kan møte pasienten på Ropeid eller Ølen, eventuelt andre steder. Mulighetene for dette kan variere, men pasientreisekontoret i Helse Fonna HF prøver å legge til rette for dette så godt som mulig.
Pasienter fra områder uten avtale og som reiser uten rekvisisjon er for øvrig prioritert ved Pasientreiser HF i Skien, slik at de raskt kan få stønadsrefusjon for reise hos dem. Behandlingstiden på dette kontoret er i dag ca. fire arbeidsdager hvis søknaden sendes elektronisk, men noe lenger for annen postgang.