Kathy Lie (SV): Kan statsråden bekrefte at mangelen på BPA-ordninger i mange kommuner og den store variasjonen mellom kommunene er et problem, og at han nå raskt vil igangsette et arbeid for å overføre forvaltningen og finansieringen av BPA-ordningen til staten?
Begrunnelse
I et utredningsoppdrag for funksjonshemmedes organisasjoner, BPA-koalisjonen, har Vista Analyse dokumentert store forskjeller i forvaltningen av BPA-ordningen i kommunene. Analyseselskapet konkluderer med at BPA-ordningen er en kostnadseffektiv ordning som årlig gir innsparinger for kommune-Norge på i størrelsesorden 2 mrd kroner. Grunnen til innsparinger er at BPA erstatter andre og dyrere tjenester funksjonshemmede har rett på etter Helse- og omsorgstjenesteloven. Som statsråden er kjent med er hensikten med BPA likestilling og selvbestemmelse, og ikke helse- og omsorg. Det faktum at kommunene i dag bruker BPA som en måte å spare penger på er ikke i tråd med formålet, som også utredningen til Vista Analyse viser. De mener derfor at ordningen bør forvaltes av staten som en treffsikker og kostnadseffektiv likestillingsordning.
Dette ble senest illustrert i en gjennomgang utført av Kommunerevisjonen i Kristiansand, som viser at byen gir langt færre BPA-timer enn andre byer i Norge. Dette lar seg forsvare, ifølge kommunedirektøren, fordi det ikke bryter med forpliktelsen kommunen har etter Helse- og omsorgstjenesteloven om å tilby nødvendige og forsvarlige helse- og omsorgstjenester. Kommunedirektøren ser her bort fra de brev og rundskriv to ulike regjeringer har sendt kommunene om at BPA skal forvaltes og praktiseres som en likestillingsordning som skal fremme deltakelse i samfunnet. Som kjent er dette fullt mulig å gjøre for kommunene fordi staten kun kan forplikte kommunene gjennom lov og forskrift. I den politiske behandlingen av rapporten konkluderte ordfører og kommunestyret med blant annet å be staten om å overta finansiering og forvaltning av BPA-ordningen.
I forrige stortingsperiode ba et flertall på Stortinget to ganger om at regjeringen la frem forslag om endringer av BPA-ordningen. Med et forslag fra Ap om å overføre forvaltningen av BPA til staten vil det være et bredt flertall for dette på Stortinget – også med støtte fra oss i SV.