Remi Sølvberg (R): Har EU eller ESA grepet inn og bedt Norge konkurranseutsette drift av Flåmsbanen, eller er dette regjeringen og Jernbanedirektoratets eget initIativ?
Begrunnelse
Torsdag kom nyheten om at det blir privat konkurranse om drift av Flåmsbanen når kontrakta med Vy og de lokale aktørene som driver banen går ut i 2027.
Vy driver idag strekninga sammen med lokale aktører. Selskapet, Flåmsbana AS, gikk med overskudd i 2024.
Jernbanedirektoratet peker på at de nå må vurdere konkurranse-potensialet, som følge av EØS-avtalen.
Staten skal tilsynelatende kun få drive ulønnsomme strekninger, noe som bare krever enda mer statlige overføringer til jernbanen, slik vi i Rødt ser det. Lokale aktører som deltar i driften av Flåmsbanen blir kastet ut fordi de har drevet for godt og gått med overskudd.
Dette er en direkte overføring av penger fra staten til private aktører, som går ut over skattebetalerne og lokalt næringsliv.
Samtidig vet vi at i EU-landene er man ikke like opptatt av å ha konkurranse på jernbanen. Brorparten av EU-landene driver med omfattende direktetildeling av jernbanestrekninger til offentlig eide selskaper. Men Norge skal altså være mer katolsk enn paven.