Erlend Larsen (H): Hvorfor åpner ikke DFØ opp for bruk av SAF for utslippskutt fra flyreiser i staten, og hvorfor tar man ikke i bruk andre mekanismer som vil bidra til å kutte utslipp i denne rammeavtalen?
Begrunnelse
Offentlige anskaffelser er et viktig verktøy for utslippskutt og omstilling, både for staten og for kommuner og fylkeskommuner. Gjennom statlig innkjøpsmakt kan man påvirke leverandører og være en kunde som krever løsninger som bidrar til å kutte utslippene fra det man kjøper inn. Mange av statens oppgaver er avhengig av at ansatte har en høy reisevirksomhet. Derfor inngår også DFØ en rammeavtale for flyreiser i staten. Nåværende rammeavtale går ut i juni 2026, og utkast til anskaffelsesdokument er derfor sendt på høring.
Det er forventet at rammeavtalen gir et årlig kjøp av ca 1,2 milliarder flyreiser. Det gir gode muligheter for å påvirke markedet til å kutte utslipp. I forslaget som foreligger griper ikke DFØ denne muligheten.
I innspillsrunden ønsket flere flyselskaper å tilby bruk av bærekraftig flydrivstoff (SAF) for å kutte utslipp. Økt bruk av bærekraftig drivstoff vil kutte utslippene med minst 70 prosent.
Et enstemmig Storting vedtok i forbindelse med behandlingen av luftfartsmeldingen i 2023 å be regjeringen legge frem en plan for hvordan Norge kan få en ledende posisjon i produksjon av bærekraftig drivstoff, samt å raskt legge fram en plan for å øke produksjonen av avansert biodrivstoff i Norge.
Disse vedtakene er fortsatt ikke fulgt opp av regjeringen. Krav om økt bruk av SAF i forbindelse med offentlig kjøp av flyreiser kan bidra til økt produksjon av bærekraftig drivstoff i Norge. SAF er, sammen med energieffektivisering, den eneste tilgjengelige klimaløsningen for luftfarten.
Forsvaret har gått foran med klimakrav og premiering av utslippskutt i sitt anbud for sivile flyreiser. Avtalen innebærer innblanding av 15 prosent SAF, og premiering av utslippskutt i løpet av anbudsperioden, uavhengig av hvilke tiltak som iverksettes for å oppnå kuttene.