Du bruker en gammel nettleser. For å kunne bruke all funksjonalitet i nettsidene må du bytte til en nyere og oppdatert nettleser. Se oversikt over støttede nettlesere.

Stortinget.no

logo
Hopp til innholdet
Til forsiden
Til forsiden

Skriftlig spørsmål fra Geir Jørgen Bekkevold (KrF) til finansministeren

Dokument nr. 15:710 (2013-2014)

Innlevert: 28.04.2014
Sendt: 29.04.2014
Besvart: 05.05.2014 av finansminister Siv Jensen

Geir Jørgen Bekkevold (KrF)

Spørsmål

Geir Jørgen Bekkevold (KrF): Det er ikke skattekontor med veiledningsfunksjon og ID-kontroll i øvre deler av Agder eller Telemark. Dette medfører dårlig tilgjengelighet for utenlandske arbeidstakarere i dette området. Resultatet kan bli at de skjuler identiteten og arbeider svart, og avdekking av opphold på falske premisser kan bli vanskeliggjort.
Vil statsråden sørge for å legge en veilednings- og ID-kontrollfunksjon til skattekontoret i Seljord for å sikre økt tilgjengelighet i øvre deler av Agder og Telemark?

Begrunnelse

Siv Jensen (FrP)

Svar

Siv Jensen: ID-kontroll er viktig for å øke sikkerheten for at personer som registreres i Folkeregisteret har korrekt identitet og for å motvirke økonomisk kriminalitet.
ID-kontroll krever spesiell kompetanse og utstyr. Da Skatteetaten ble omorganisert i 2012, ble det ikke vurdert som hensiktsmessig å tilby ID-kontroll ved alle skattekontor. I dag utfører Skatteetaten veiledningstjeneste og ID-kontroll ved 42 kontorer. Valg av lokasjoner for ID-kontrollen er gjort med tanke på å balansere hensynene mellom tilgjengelighet og sikkerhet. Det er blant annet tatt hensyn til følgende faktorer:

- geografi
-demografi
- kommuner/regioner med flest innvandringer og/eller d-nummerrekvisisjoner
- trafikale hensyn, spesielt offentlig kommunikasjon
- nærhet til politiet

Skattedirektoratets vurdering er at etaten håndterer ID-kontroll og mottak og saksbehandling av innvandringsmeldinger med bedre kvalitet nå enn tidligere. Det avdekkes flere forsøk på å skaffe seg d-nummer med manglende eller falske identitetsdokumenter enn før omleggingen. Større fagmiljøer gir bedre balanse mellom kvalitet i oppgavebehandlingen og service til publikum. Fagmiljøene på de valgte kontorene kan også håndtere pågangen fra utenlandske arbeidstakere og samtidig veilede i andre spørsmål denne brukergruppen reiser.
Omorganiseringen av ID-kontrollen har resultert i lengre reisevei enn tidligere for noen brukere. I noen områder vil både arbeidstakere og næringsliv kunne hevde at det er urimelig å måtte reise langt for å kunne legitimere seg. Av den grunn tilbyr Skatteetaten å kunne gjennomføre ID-kontroll i kommuner der det ikke er ID-kontor, etter nærmere avtale. Om skattekontoret velger å gjennomføre en slik oppsøkende tjeneste avhenger imidlertid av antall personer som har behov for dette og avstanden til nærmeste ID-kontor.
For Seljord sitt vedkommende ligger nærmeste ID-kontor i Skien. Skatt sør har ikke mottatt henvendelser om behov for oppsøkende tjeneste i området rundt Seljord. Etaten har heller ikke tidligere registrert klager på at Seljord ikke har ID-kontor. Skatteetaten oppfordrer virksomheter med særskilte behov til å ta kontakt med sin skatteregion for å finne gode løsninger.