Søk
Søk i saker og publikasjoner fra Stortinget og regjeringen og redaksjonelle artikler tilbake til 1996. For historiske saker, se eget søk.
Du bruker en gammel nettleser. For å kunne bruke all funksjonalitet i nettsidene må du bytte til en nyere og oppdatert nettleser. Se oversikt over støttede nettlesere.
Om en strategi som kan bidra til reduksjon i _bruken av ecstasy_, på bakgrunn av økte beslag, stadig yngre brukere og allminneliggjøringen av stoffet
Datert: 18.01.2001
Besvart: 24.01.2001 av sosialminister Guri Ingebrigtsen

Borghild Tenden (V): Ifølge Asker og Bærums Budstikke ble mengden beslaglagt ecstasy i Asker og Bærum tredoblet fra 1999 til 2000. Samme tendens ser man andre steder. Det er stadig yngre mennesker som bruker stoffet, og politiet skremmes av alminneliggjøringen. Ecstasy er, ifølge overlege Jon Johnsen i Psykiatrisk Ungdomsteam i Akershus, spesielt farlig fordi det "tømmer" serotonin i hjernen.
Foreldreansvaret er klart, men har Regjeringen en strategi som kan bidra til reduksjon av bruken av dette farlige stoffet?