Søk
Søk i saker og publikasjoner fra Stortinget og regjeringen og redaksjonelle artikler tilbake til 1996. For historiske saker, se eget søk.
Du bruker en gammel nettleser. For å kunne bruke all funksjonalitet i nettsidene må du bytte til en nyere og oppdatert nettleser. Se oversikt over støttede nettlesere.
Høring: Statsbudsjettet 2024 (kapitler fordelt til familie- og kulturkomiteen)
Notatdato: 16.10.2023
I år har det vært et rekordstort og godt budsjett på kulturfeltet sa kulturministeren når statsbudsjettet ble lagt frem. Vi i arkivsektoren har derimot ikke opplevd et løft, snarere stillstand og tilbakeslag for vår sektor. Det følges ikke opp noen satsinger, bortsett fra en engangssum på et språkprosjekt hos samisk arkiv.
Arkivsektoren er etter vårt syn fortsatt underfinansiert.
Vi i Arkivforbundet støtter opp under de fellesløsninger som er under utvikling i sektoren, selv om vi ser at det for de kommende årene vil bli en mindre satsing her, ikke en større på grunn av forslag til statsbudsjett. Eksempelvis er nå den fireårlige støtten til Digitalarkivet over, selv om Arkivverket nok har noen midler igjen til dette arbeidet også for 2024.
Våre forslag for 2024:
- Økt utviklingsmidlene finansiert over tippemidlene med 4.7 millioner kroner til 17 millioner kroner.
- Få Tidsskriftet AKSESS inn på Post 78 med 1.75 millioner kroner.
- Sette av midler til arbeid med nasjonal arkivstrategi med 1 million kroner.
Prosjekt- og utviklingsmidler for arkivsektoren
Under kapittel 5.2 Tildeling av spillemidler til kulturformål i 2024 ser en at det i år kun satt av 12,3 millioner kroner (samme som statsbudsjettet for 2023) til utviklingsmidler (søkbar tilskuddsordning) for arkivsektoren, mens det til sammenligning er lagt inn om lag 54,7 millioner til biblioteksektoren, en annen lokal og regional tjeneste. Her fikk bibliotekene i forslag til statsbudsjett et løft på om lag fem millioner, mens arkivsektoren som har et behov for å løfte opp viktig kulturarv, særlig på privatarkivfeltet, ikke får en krone mer, og reelt sett får en lavere støtte neste år enn i 2023. Det er ikke lett for oss å forstå hvorfor det er en så stor skjevfordeling av midler mellom arkiv- og biblioteksektoren. Rammene til utviklingsmidler har stått stille for oss på arkivfeltet i flere år. Midlene skal fordeles både til privatarkivarbeid og til utvikling av arkivsektoren. Eksempler på prosjektmidler tildelt i 2022 er; «Etisk bruk av foto av samiske fotomateriale», «digitalisering av arkiv etter jødiske ofre for holocaust i Norge» og «digital tilgjengeliggjøring av lyd og video på Fanger.no». Det er mye en får til for relativt små summer i arkivsektoren.
Arkivverket gjennomførte et arbeid rundt utviklingsmidlene i sektoren der vi var med i arbeidet. Et mål var å gjøre det enklere å søke utviklingsmidler også for mindre institusjoner. Resultatet er at omsøkt beløp har økt fra cirka 30 millioner i 2022 til 49.4 millioner kroner i 2023. Da er det selvsagt synd at departementet ikke gir vår sektor et løft, når en ser at behovet er svært stort. Vi har selv undersøkt den geografiske fordelingen av utviklingsmidlene, og ser at alle regioner/fylker har fått midler. Slik kommer denne støtten hele Norge til gode. Den er også god distriktspolitikk, da institusjoner slik som Romsdalsmuseet, IKA Møre og Romsdal, IKA Rogaland og Museene i Akershus eksempelvis har fått støtte. Det viser at ulike institusjoner med ulik størrelse får midler.
Det er ved å styrke satsingen på arkiver lokalt og regionalt det vil være mulig å få til den satsingen som Hurdalsplattformen legger opp til, nemlig økt satsing på meroffentlighet (innsyn), en mer åpen forvaltning og en bedre forståelse for kildebruk. Her vil byarkivene, fylkesarkivene og de interkommunale arkivinstitusjonene kunne bidra til at disse målene blir nådd.
Tidsskriftet AKSESS
Under Post 78 Arkivtiltak mener vi det også bør legges inn en bevilgning til tidsskriftet AKSESS. Vi mener Norge trenger et tidsskrift som løfter frem arkiv – det vil si et tidsskrift som løfter tema som; demokrati, åpenhet, rettighetsdokumentasjon, minoriteters rettigheter, bevaring av historien og samtiden.
Det foregår mye spennende på dette feltet i Norge, men arkivsektoren er sammensatt og fragmentert – med kommunale arkiv, statlig forvaltning, bedriftsarkiv, arkiv i museum, bibliotek og historielag etc. AKSESS, som et tidsskrift for arkiv og dokumentasjonsforvaltning, kan bidra til å samle sektoren. Arkivsektoren er også i stor endring og står overfor mange utfordringer (KI, lovverk som ikke henger med, private og useriøse aktører på markedet, underfinansiering mv.). Det er derfor behov for et tidsskrift som har et overordnet og uavhengig blikk på det som rører seg og de utfordringene feltet står overfor.
Søkertall til utdanningene viser at jobber innen arkiv og dokumentasjonsforvaltning er attraktive. Aksess kan også bidra til å gi denne gruppen et felles sted for å dele sine meninger, bidra til utvikling og løse utfordringer. Et varig tilskudd over statsbudsjettet til driften av Aksess kan sees som et ledd i å styrke arkivsektorens funksjon som premissleverandør for et åpent og gjennomsiktig demokrati. Til sammenligning er biblioteksektorens tidsskrift Bok & bibliotek på Post 80 Bibliotek og litteraturtiltak.
Nasjonal arkivstrategi og arkivlov
Vi har før i møter med departementet fått høre at det kan komme et arbeid rundt en nasjonal arkivstrategi etter arbeidet med ny arkivlov er fullført. Vi foreslår arbeidet settes i gang i etterkant av at arkivloven er sendt og behandlet i Stortinget, noe som vi ser er planlagt våren 2024, og at det bevilges en million til dette arbeidet.
Om Arkivforbundet
Arkivforbundet er en fagpolitisk og landsdekkende interesseorganisasjon som siden 1986 har jobbet for å fremme bevaring og formidling av kommunale arkiv og privatarkiv, samt heve den faglige kvaliteten på dette arbeidet. I dag er vi den eneste organisasjonen som jobber spesifikt med disse spørsmålene. Vi har cirka 120 institusjonsmedlemmer fra hele landet; kommunale arkivinstitusjoner, privatarkivinstitusjoner, museer, kommuner og historielag. Vårt daglige arbeid ledes av generalsekretær Kjetil Landrog, og Ole Martin Rønning (daglig leder i Arbeiderbevegelsens arkiv og bibliotek) er styreleder.
Kontaktinformasjon til Arkivforbundet:
E-post: post@arkivforbundet.no
Tlf: 99694577
Hjemmeside: www.arkivforbundet.no