Du bruker en gammel nettleser. For å kunne bruke all funksjonalitet i nettsidene må du bytte til en nyere og oppdatert nettleser. Se oversikt over støttede nettlesere.

Stortinget.no

logo
Hopp til innholdet
Til forsiden
Til forsiden

Høringsnotat fra Norsk Arbeidsmandsforbund

Høring: Lov om mineralvirksomhet og forvaltning av mineralressurser (mineralloven)
Notatdato: 21.04.2025

Norsk Arbeidsmandsforbund – kommentarer til ny minerallov (Prop. 71 L (2024-2025)

 Stortingets næringskomite                     
                     

Norsk Arbeidsmandsforbund – kommentarer til ny minerallov (Prop. 71 L (2024-2025)

 

Forbundet viser til Prop. 71 L (2024–2025) om forslag til ny lov om mineralvirksomhet og forvaltning av mineralressurser (mineralloven).  Forbundet vil takke for at vi får anledning til gi innspill til ny minerallov.

Forbundet er tilfredse for at regjeringen nå har lagt fram både forslag til ny minerallov og en framtidsrettet industrimelding til Stortinget. Mineralutvinning er selve grunnlaget for utviklingen av framtidens teknologi i en bærekraftig verden hvor Norge vil være en viktig leverandør av klimakritiske mineraler og sjeldene jordarter. Tiden for fremlegget til ny lov var helt nødvendig i og med at det det er hele 16 år siden daværende Stoltenberg regjering sist la fram en minerallov. Ny lov og oppfølging av regjeringens mineralstrategi vil derfor legge et godt grunnlag for framtidig utvinning av mineralforekomster i Norge.

Mineralnæringen er også en viktig distriktsnæring, som gjennom utvinning og videreforedling av mineraler gir grunnlag for økt verdiskapning i distriktene. Forekomstene og bedriftene er spredt over hele landet og skaper grunnlag for bosetting og sysselsetting i mange kommuner. En viktig forutsetning for utnyttelse av potensialet i norsk mineralnæring er kartlegging av hele landet og sikring av utvinningsrettigheter bl.a. gjennom statlig norsk eierskap.

Dette må ivaretas gjennom fokus på lokalsamfunn, økonomi og miljø. Mineralressursene vil være sentrale tekniske innsatsfaktorer i fremtidens grønne teknologier, bygg, veier og øvrig infrastruktur over hele landet.

Det foreligger også ett stort potensiale for videreforedling av rå-mineraler i Norge. En økt satsing på foredling vil i tillegg kunne skape et betydelig antall arbeidsplasser og legge til rette for økt næringsutvikling i mange distriktskommuner.

For forbundets medlemsgrupper i mineralnæringen er derfor et forutsigbart lovverk viktig både når det gjelder potensialet for økt sysselsetting og bevaring av trygge og fremtidsrettede arbeidsplasser i næringen.

Forbundet vil særlig peke på viktigheten av lovforslagene i tilknytning til mer effektive søknadsprosesser som ikke drar ut i tid. Både forslagene om felles undersøkelsestillatelser og rapportering av overskuddsmasser er viktige tiltak som vil bidra til en mer effektiv og miljørelatert ressursforvaltning samt lavutslipp i mineralnæringen. § 1-8 om Samordning av plan- og tillatelsesprosesser
som innebærer å innføre krav til samordnet saksbehandling ved mineralprosjekter er avgjørende. For større utvinningsprosjekter er denne type samordningen viktig, ledet av én ansvarlig myndighet. Dette vil skape større forutsigbarhet for aktørene.

Det er også svært positivt at regjeringen nå også lanserer implementering av EUs lovgivning om kritiske (CRMA) råvarer inn i norsk lov. Dette er svært viktig bl.a. av hensyn til EØS, den sikkerhetspolitiske situasjonen, samt forsvar og Europeisk uavhengighet når det gjelder produksjon av råvarer. Dette viser også hvor viktig kartlegging av forekomster vil være.

Landsorganisasjonen har i sitt notat også understreket viktige punkter til lovutkastet som Norsk Arbeidsmandsforbund slutter seg fullt ut til.

Forbundet vil også henvisevise til nylig framlagt industrimelding. Mineralnæringen er også en viktig industrinæring og en forutsetning for mye annen industri - så disse henger tett sammen. Her vil vi særlig peke på kompetansehevende tiltak også innenfor mineralnæringen.

Vennlig hilsen

Brede Edvardsen

Forbundsleder

Norsk Arbeidsmandsforbund

 

: