Søk
Søk i saker og publikasjoner fra Stortinget og regjeringen og redaksjonelle artikler tilbake til 1996. For historiske saker, se eget søk.
Du bruker en gammel nettleser. For å kunne bruke all funksjonalitet i nettsidene må du bytte til en nyere og oppdatert nettleser. Se oversikt over støttede nettlesere.
Denne artikkelen er over to år gammel og kan inneholde utdatert informasjon.
Miljøødeleggelser i forbindelse med forberedelsene til OL i Sotsji, forfølgelse av miljøaktivister og situasjonen for journalister og det sivile samfunn i Russland, var blant samtaleemnene da stortingspresidenten tok imot to russiske journalister og representanter for Helsingforskomiteen.
Det unike, subtropiske mikroklimaet i Sotsji har, ifølge sjefredaktøren i Sochi News og en reporter fra Novaja Gazeta, lidd ugjenkallelig skade av byggeprosjekter og avfallshåndtering under forberedelsene til vinter-OL.
Journalistene uttrykte også bekymring over russisk lovgivning og sensur som gjør det vanskelig for det sivile samfunnet å operere på en ordentlig måte.
Journalistene viste til at 16 journalister er drept i Russland de siste ti årene. 13 av disse sakene er fremdeles uoppklarte, noe som i seg selv sender et signal om straffrihet.
Stortingspresident Olemic Thommessen tok i mot de russiske journalisterne på sitt kontor torsdag 21. november 2013.