Du bruker en gammel nettleser. For å kunne bruke all funksjonalitet i nettsidene må du bytte til en nyere og oppdatert nettleser. Se oversikt over støttede nettlesere.

Stortinget.no

logo
Hopp til innholdet
Til forsiden

OSSE PA i Istanbul

Stortingets nye delegasjon til OSSEs parlamentarikerforsamling deltar på høstmøte i Istanbul. 

Nyvalgt delegasjonsleder Marius Arion Nilsen og nyvalgt nestleder Maria Aasen-Svensrud. Foto: Stortinget.

Parlamentarikerforsamlingen i Organisasjonen for sikkerhet og samarbeid i Europa (OSSE PA) møtes i Istanbul 17.– 19. november. Fra Stortinget stiller en helt fersk delegasjon med Marius Arion Nilsen (FrP) som ny leder. 

– Jeg ser fram til å delta på høstmøtet i OSSEs parlamentarikerforsamling i Istanbul, sammen med mine gode kolleger i delegasjonen. Et viktig budskap vi tar med til Istanbul er at et samlet Storting fortsatt støtter Ukraina i kampen mot Russlands angrepskrig, sier delegasjonsleder Marius Arion Nilsen (FrP). 

Besøkte Bosnia og Hercegovina

Nilsen var nylig i Bosnia og Hercegovina sammen med OSSE PAs president og kolleger fra OSSEs parlamentarikerforsamling.  

– Der fikk jeg førstehånds innblikk i det viktige arbeidet som gjøres i OSSE. I disse utfordrende tidene internasjonalt er det enda viktigere med parlamentarisk diplomati, og det vil vi gjerne bidra til, sier Nilsen.    

Sterk støtte til Ukraina

Den norske delegasjonen er opptatt av å fortsette den gode kontakten og samarbeidet med nordiske og baltiske kolleger. Landene er nære allierte og står sammen for Ukraina.  

– Det blir interessant både å bli kjent med de ukrainske kollegene i forsamlingen og høre om deres hverdag i Ukrainas parlament. Delegasjonen har et sterkt engasjement for Ukraina og vil gjerne bidra aktivt i forsamlingens arbeid for Ukraina, sier Maria Aasen-Svensrud (A), nyvalgt nestleder i delegasjonen. 

Konfliktløsning og forsoning tema

Formålet med høstmøtet er å sette kursen for arbeidet fram til neste hovedsesjon som finner sted i Haag i juli 2026. Det overordnede temaet for høstmøtet er OSSE PAs rolle i forhold til konfliktløsning og forsoning.  

Etter det formelle høstmøtet, er det tradisjon for et møte med partnerne fra middelhavslandene til et Middelhavsforum. Situasjonen i Midtøsten og fremtiden for Gaza står på agendaen for dette møtet. 

Om OSSE PA

OSSE PA samler delegasjoner fra 56 parlamenter i hele OSSE-området. Parlamentarikerforsamlingen har en rådgivende funksjon opp mot samarbeidet på regjeringssiden i OSSE. OSSE PA møtes til tre møter i året, i februar, juli og oktober/november.  

Følgende stortingsrepresentanter deltar i Istanbul: Marius Arion Nilsen (FrP), Maria Aasen-Svensrud (A), Mahmoud Farahmand (H), Bård Hoksrud (Frp), Ruth Mariann Hop (A) og Frode Jacobsen (A). 

Mer om høstmøtet i OSSE PA:  Upcoming Autumn Meeting (www.oscepa.org) 

Sist oppdatert: 14.11.2025 10:06
: