Søk
Søk i saker og publikasjoner fra Stortinget og regjeringen og redaksjonelle artikler tilbake til 1996. For historiske saker, se eget søk.
Du bruker en gammel nettleser. For å kunne bruke all funksjonalitet i nettsidene må du bytte til en nyere og oppdatert nettleser. Se oversikt over støttede nettlesere.
3. visepresident Morten Wold (til høyre) og 4. visepresident Kari Henriksen på plass på høynivåmøtet for parlamentsledere i NATO-landene i Vilnius. Foto: Stortinget.
Denne artikkelen er over to år gammel og kan inneholde utdatert informasjon.
Møtet er en del av opptakten til NATOs toppmøte i Vilnius i juli 2023. Tema er krigen i Ukraina, globale sikkerhetsutfordringer og hvordan NATOs medlemmer kan styrke eget forsvar. Møtet startet torsdag og avsluttes lørdag.
– Parlamenter er hjertet i den demokratiske debatten i vestlige samfunn. Det er derfor nyttig og relevant at et av de viktigste strategiske spørsmålene i vår tid diskuteres mellom ledere i parlamentene i NATOs medlemsland, sier Morten Wold.
Han vil holde et innlegg om Nansen-programmet og at et samlet storting står bak den femårige forpliktelsen til å støtte Ukraina.
Møte for medlemslandenes parlamentspresidenter er ikke et fast møteformat i NATO-sammenheng. Litauen har likevel tatt initiativ til møtet, gitt situasjonen Europa og NATO befinner seg i. Hensikten er å sikre parlamentarisk og folkelig forankring for temaene som skal diskuteres av statslederne på toppmøtet.
Presidenten for Litauens parlament, Seimas, Viktorija Čmilytė-Nielsen, er vert for møtet. Hun besøkte Stortinget tidligere denne uken.